| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kredyt na kredyt

Kredyt na kredyt

Zaciągnięcie kredytu na spłatę wcześniejszego kredytu na zakup mieszkania i jego wykończenie nie uprawnia do korzystania z ulgi odsetkowej.

Podatnik w 2002 r. zawarł ze spółdzielnią mieszkaniowa umowę na zakup mieszkania. Na sfinansowanie tej inwestycji zaciągnął kredyt mieszkaniowy i w zeznaniu za 2003 r. dokonał odliczeń od dochodu z tytułu spłaty odsetek od tego kredytu.

Spółdzielnia nie wywiązała się jednak w całości ze zobowiązań i podatnik musiał ponieść dodatkowe koszty. W konsekwencji w 2004 r. musiał wziąć następny kredyt w banku na całkowitą spłatę kredytu zaciągniętego w 2002 r. oraz finansowanie kosztów wykończenia lokalu mieszkalnego i refinansowanie poniesionych już kosztów wykończenia tego lokalu. Podatnik pytał, czy może skorzystać z ulgi odsetkowej w przypadku kredytu zaciągniętego w 2004 r.?

W odpowiedzi organ przypomniał, że wszystkie warunki niezbędne do skorzystania z ulgi odsetkowej reguluje art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Jak zauważył organ podatkowy, ulga z tytułu spłaty odsetek od kredytów zaciągniętych na cel mieszkaniowy przysługuje jedynie na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z wniesieniem wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że inwestycja mieszkaniowa podatnika związana była ze spłatą kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w 2002 r. na zakup mieszkania oraz finansowaniem i refinansowaniem kosztów wykończenia lokalu mieszkalnego. Zatem w ocenie organu podatkowego w tym przypadku podatnikowi nie przysługuje ulga z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego w 2004 r. na cel mieszkaniowy. Przeznaczenie kredytu mieszkaniowego na inny niż wymieniony w treści art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT cel mieszkaniowy, tak jak w opisywanym przypadku, nie może z uwagi na brak wyraźnego przepisu ustawowego skutkować odliczeniem od podstawy obliczenia podatku zapłaconych z tego tytułu odsetek, konkludował organ.

Pismo z 24 kwietnia 2005 r. pochodzi z oficjalnej strony internetowej Izby Skarbowej w Gdańsku, BI/005–1255/04.
Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK