| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kredyt na kredyt

Kredyt na kredyt

Zaciągnięcie kredytu na spłatę wcześniejszego kredytu na zakup mieszkania i jego wykończenie nie uprawnia do korzystania z ulgi odsetkowej.

Podatnik w 2002 r. zawarł ze spółdzielnią mieszkaniowa umowę na zakup mieszkania. Na sfinansowanie tej inwestycji zaciągnął kredyt mieszkaniowy i w zeznaniu za 2003 r. dokonał odliczeń od dochodu z tytułu spłaty odsetek od tego kredytu.

Spółdzielnia nie wywiązała się jednak w całości ze zobowiązań i podatnik musiał ponieść dodatkowe koszty. W konsekwencji w 2004 r. musiał wziąć następny kredyt w banku na całkowitą spłatę kredytu zaciągniętego w 2002 r. oraz finansowanie kosztów wykończenia lokalu mieszkalnego i refinansowanie poniesionych już kosztów wykończenia tego lokalu. Podatnik pytał, czy może skorzystać z ulgi odsetkowej w przypadku kredytu zaciągniętego w 2004 r.?

W odpowiedzi organ przypomniał, że wszystkie warunki niezbędne do skorzystania z ulgi odsetkowej reguluje art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Jak zauważył organ podatkowy, ulga z tytułu spłaty odsetek od kredytów zaciągniętych na cel mieszkaniowy przysługuje jedynie na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z wniesieniem wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że inwestycja mieszkaniowa podatnika związana była ze spłatą kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w 2002 r. na zakup mieszkania oraz finansowaniem i refinansowaniem kosztów wykończenia lokalu mieszkalnego. Zatem w ocenie organu podatkowego w tym przypadku podatnikowi nie przysługuje ulga z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego w 2004 r. na cel mieszkaniowy. Przeznaczenie kredytu mieszkaniowego na inny niż wymieniony w treści art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT cel mieszkaniowy, tak jak w opisywanym przypadku, nie może z uwagi na brak wyraźnego przepisu ustawowego skutkować odliczeniem od podstawy obliczenia podatku zapłaconych z tego tytułu odsetek, konkludował organ.

Pismo z 24 kwietnia 2005 r. pochodzi z oficjalnej strony internetowej Izby Skarbowej w Gdańsku, BI/005–1255/04.
Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK