| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprzedaży świadectw energetycznych opodatkowana ryczałtem

Sprzedaży świadectw energetycznych opodatkowana ryczałtem

Przychody z odpłatnego zbycia świadectw pochodzenia otrzymanych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej będą opodatkowane ryczałtem.

Od 1 stycznia 2010 r. do przychodów osiąganych z odpłatnego zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii będą miały zastosowanie przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany wprowadza ustawa z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Dz.U. nr 201, poz. 1541

Spowoduje to, że od początku przyszłego roku przychody z odpłatnego zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej zaliczane będą do źródeł przychodów z działalności gospodarczej.

Ustawa wprowadza także przepis, który umożliwia opodatkowanie tego rodzaju przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stawką w wysokości 5,5 proc. Dotychczas przychody z odpłatnego zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej traktowane były jako przychody ze sprzedaży instrumentów finansowych.

Zmiany wchodzą w życie 1 stycznia 2010 r.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK