| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rosja: Mechanizmy zabezpieczające przed nadużywaniem umów podatkowych

Rosja: Mechanizmy zabezpieczające przed nadużywaniem umów podatkowych

Rosyjskie ministerstwo finansów przygotowuje zmianę przepisów podatkowych dotyczących nadużywania postanowień umów podatkowych. Władze rosyjskie chcą uniemożliwić korzystanie z obniżonych stawek podatkowych spółkom zagranicznym, których beneficjenci pochodzą z krajów, które nie mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Rosją.

Spółki cypryjskie cieszą się popularnością wśród rosyjskich inwestorów ze względu na możliwość znacznego obniżenia zobowiązań podatkowych. Umożliwiają wypłatę dywidend ze spółki rosyjskiej opodatkowaną w Rosji 5% podatkiem źródłowym (dla porównania: 15% stawka podatku w przypadku krajowej spółki) i nieopodatkowaną w Rosji wypłatę należności licencyjnych (20% stawka podatku w przypadku odbiorcy krajowego). Zgodnie z danymi opublikowanymi przez rosyjskie władze podatkowe w 2008 roku spółki cypryjskie zainwestowały w Rosji około 57 mld USD co stanowi 22% zagranicznych inwestycji w tym kraju.

Proponowane przez rosyjskie władze podatkowe przepisy wprowadzą do rosyjskiego ustawodawstwa pojęcie beneficjenta spółki w odniesieniu do zastosowania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku gdy odbiorcą dywidendy lub należności licencyjnej będzie spółka, której beneficjent jest podmiot z kraju, który nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Rosją, wypłata taka będzie podlegać opodatkowania zgodnie z przepisami krajowymi.

Rosyjskie władze dzięki wprowadzonym zmianom do rosyjsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania będą mogły uzyskać informację dotyczącą tożsamości ostatecznych beneficjentów spółek cypryjskich.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK