| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rosja: Mechanizmy zabezpieczające przed nadużywaniem umów podatkowych

Rosja: Mechanizmy zabezpieczające przed nadużywaniem umów podatkowych

Rosyjskie ministerstwo finansów przygotowuje zmianę przepisów podatkowych dotyczących nadużywania postanowień umów podatkowych. Władze rosyjskie chcą uniemożliwić korzystanie z obniżonych stawek podatkowych spółkom zagranicznym, których beneficjenci pochodzą z krajów, które nie mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Rosją.

Spółki cypryjskie cieszą się popularnością wśród rosyjskich inwestorów ze względu na możliwość znacznego obniżenia zobowiązań podatkowych. Umożliwiają wypłatę dywidend ze spółki rosyjskiej opodatkowaną w Rosji 5% podatkiem źródłowym (dla porównania: 15% stawka podatku w przypadku krajowej spółki) i nieopodatkowaną w Rosji wypłatę należności licencyjnych (20% stawka podatku w przypadku odbiorcy krajowego). Zgodnie z danymi opublikowanymi przez rosyjskie władze podatkowe w 2008 roku spółki cypryjskie zainwestowały w Rosji około 57 mld USD co stanowi 22% zagranicznych inwestycji w tym kraju.

Proponowane przez rosyjskie władze podatkowe przepisy wprowadzą do rosyjskiego ustawodawstwa pojęcie beneficjenta spółki w odniesieniu do zastosowania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku gdy odbiorcą dywidendy lub należności licencyjnej będzie spółka, której beneficjent jest podmiot z kraju, który nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Rosją, wypłata taka będzie podlegać opodatkowania zgodnie z przepisami krajowymi.

Rosyjskie władze dzięki wprowadzonym zmianom do rosyjsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania będą mogły uzyskać informację dotyczącą tożsamości ostatecznych beneficjentów spółek cypryjskich.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK