| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższe składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy

Wyższe składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy

W ramach reformy finansów publicznych resort finansów planuje podniesienie składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. Jednym z pomysłów jest uzależnienie wysokości składek od dochodów firmy.

Ostatnio pojawiła się informacja o planach podwyżki składki rentowej dla najbogatszych w celu ratowania budżetu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się, że rząd chce sięgnąć również do kieszeni przedsiębiorców. Zastanawia się bowiem nad zróżnicowaniem wysokości płaconych przez nich składek na ubezpieczenie społeczne.


Obecnie przedsiębiorcy sami deklarują kwotę będącą podstawą naliczania wymiaru składek do ZUS. Nie może to być jednak mniej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (30 proc. w przypadku ulgi dla nowych firm) i nie więcej niż trzydziestokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce (ten górny limit nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego).


Wśród propozycji analizowanych w Ministerstwie Finansów pojawił się pomysł zawieszenia tej górnej granicy. Kolejna rozważana koncepcja to uzależnienie wysokości składek od dochodów firmy.


Są  to rozwiązania niekorzystne przede wszystkim dla małych i średnich firm oraz samozatrudnionych, którzy zdecydowali się na opłacanie najniższych składek. Mogą doprowadzić do stłamszenia ducha przedsiębiorczości uważa Konfederacja Pracodawców Polskich. Zamiast wspierać firmy, które napędzają gospodarkę, dają miejsca pracy oraz płacą podatki, rząd postanowił je ukarać.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »