| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT i akcyzę

Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT i akcyzę

Dwie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT i akcyzy w związku z obrotem olejami silnikowymi. Wysokość strat, na jakie narazili Skarb Państwa, to około 9 mln zł - poinformował Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji.

Jak zaznaczył, początek sprawy sięga 2007 r. Wówczas policjanci zainteresowali się spółką, zajmującą się obrotem olejami silnikowymi i smarowymi.

"Istniało podejrzenie, że spółka nie odprowadzała należnych podatków. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że właścicielem firmy był obywatel Czech, który wcześniej przejął działającą na rynku spółkę z siedzibą w Warszawie. Po przejęciu firmy, nowy właściciel przeniósł jej siedzibę do Rzeszowa. Spółka kupowała oleje silnikowe w niemieckich rafineriach, następnie sprowadzane były one do Polski i odsprzedawane bez odprowadzania należnych podatków" - wyjaśnił Wilk.

Gdy spółką zainteresowały się organy skarbowe, zarejestrowano kolejną, nową spółkę, która zajmowała się taką samą działalnością. W tym przypadku, firma sprowadzała oleje silnikowe z rafinerii łotewskich i czeskich.

Policjanci ustalili, że pierwsza ze spółek, działając w ten sposób wyłudziła 2 mln zł niezapłaconego podatku VAT oraz 5 mln zł podatku akcyzowego, natomiast druga spółka wyłudziła około 2 mln zł - ponad 1,2 mln zł podatku akcyzowego i 770 tys. zł podatku VAT.

W związku z tą sprawą policjanci zatrzymali w ubiegłym tygodniu dwie osoby. 47-letni Arkadiusz K. to mieszkaniec Warszawy, był on właścicielem pierwszej ze spółek. Przejmując legalnie istniejącą i działającą firmę, posłużył się fałszywymi dokumentami obywatela Czech, który jak się okazało, nigdy swojego kraju nie opuszczał. "Policjanci ustalili również, że to właśnie Arkadiusz K. powołał do życia kolejną z firm. Jej prezesem została kobieta przygodnie poznana przez niego w agencji towarzyskiej" - powiedział Wilk.

Drugi z zatrzymanych mężczyzn to 28-letni Adam O. - mieszkaniec powiatu rzeszowskiego. Był pełnomocnikiem Arkadiusza K. Zajmował się wpłacaniem i wypłacaniem pieniędzy.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Obaj mężczyźni usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy, a Arkadiusz K. dodatkowo zarzuty posługiwania się fałszywymi dokumentami, podrabiania dokumentów i wyłudzenia poświadczenia nieprawdy.

Mężczyźni odpowiedzą także za narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT. Zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak zaznacza policja, sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »