| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższy limit obrotu uprawniający do zwolnienia z VAT

Wyższy limit obrotu uprawniający do zwolnienia z VAT

Limit obrotu uprawniającego podatników do zwolnienia z podatku od towarów i usług wzrośnie z 50 tys. zł do 150 tys. zł.

W Dzienniku Ustaw ukazał się tekst nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług Dz. U. z 18 grudnia 2009 Nr 215 poz. 1666. Nowelizacja zwiększa limit uprawniający przedsiębiorców do korzystania ze zwolnienia VAT ze względu na wysokość obrotów.

Limit obrotu uprawniającego podatników do zwolnienia z podatku od towarów i usług wzrośnie z 50 tys. zł do 150 tys. zł.

Podwyższanie limitu będzie odbywać się stopniowo: w 2010 r. będzie to 100 tys. zł, a dopiero w 2011 r. limit osiągnie docelową wartość 150 tys. zł.

Zobacz także: Poznaj zmiany w VAT, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2010 r.

Ustawa poszerza krąg osób mogących korzystać ze zwolnienia - poprzez objęcie nowymi limitami większości przedsiębiorców prowadzących lub rozpoczynających działalność.

W 2010 r. podatnicy, u których łączna wartość sprzedaży opodatkowanej w 2009 r. była wyższa niż 50 tys. zł i nie przekroczyła 100 tys. zł, mogą skorzystać ze zwolnienia VAT pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 stycznia 2010 r.

Natomiast podatnicy rozpoczynający działalność w 2010 r., u których łączna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczyła 100 tys. zł i nie przekroczyła 150 tys. zł, mogą skorzystać ze zwolnienia VAT pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 stycznia 2011 r.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2010 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 2, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w podatkach i rachunkowości w 2010 roku

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK