| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowa podatkowa pomiędzy Czechami i Cyprem wejdzie w życie w 2010 r.

Umowa podatkowa pomiędzy Czechami i Cyprem wejdzie w życie w 2010 r.

W styczniu 2010 roku wejdzie w życie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Czechami i Cyprem. Umowa wprowadza m.in. klauzulę zabezpieczającą przed nadużywaniem postanowień umowy.

Zgodnie z postanowieniami nowej umowy podpisanej w kwietniu 2009 roku, wypłata dywidend na rzecz spółki z siedzibą w drugim państwie opodatkowana jest 0% stawką podatku źródłowego, w przypadku gdy spółka otrzymująca dywidendę posiada co najmniej 10% udział w spółce wypłacającej. W pozostałych przypadkach zastosowanie znajduje 5% stawka podatku źródłowego.

Nowa umowa wprowadza również 0% stawkę podatku źródłowego z tytułu wypłacanych dochodów z odsetek oraz 0% stawkę podatku źródłowego z tytułu należności licencyjnych związanych z działalnością kulturalną. W odniesieniu do innych należności licencyjnych zastosowanie znajdzie 10% stawka podatku źródłowego.

Umowa rozszerza definicję stałego zakładu poprzez wprowadzenie klauzuli wykonywania usług na terytorium drugiego państwa. Jeżeli przedsiębiorstwo z jednego państwa członkowskiego wykonuje usługi na terytorium drugiego państwa usługi w ciągu 6 miesięcy w 12 miesięcznym okresie, uznaje się że przedsiębiorstwo to prowadzi działalność w formie stałego zakładu na terytorium drugiego państwa.

Postanowienia umowy wprowadzają również klauzulę zabezpieczającą przed nadużyciami umowy. Przyznają państwu-stronie prawo do nie zastosowania jej postanowień, w przypadku gdy głównym powodem dokonania transakcji jest uzyskanie korzyści wynikających z umowy podatkowej.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »