| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Władze Lichtensteinu zamierzają zacieśnić współpracę w sprawach podatkowych z Niemcami

Władze Lichtensteinu zamierzają zacieśnić współpracę w sprawach podatkowych z Niemcami

Na początku stycznia 2010 roku władze Lichtensteinu oświadczyły, że zdecydowane są na rozszerzenie współpracy w sprawach podatkowych z Niemcami. Jednym z rozwiązań miałoby być wprowadzenie podatku źródłowego od dochodów niemieckich rezydentów osiąganych na terytorium Lichtensteinu.

Oświadczenie władz Lichtensteinu dotyczące współpracy w sprawach podatkowych z Niemcami jest konsekwencją realizacji przez to państwo międzynarodowych zobowiązań, które jest warunkiem wpisania jurysdykcji na białą listę OECD. Zgodnie ze stanowiskiem Organizacji, kwalifikacja taka wymaga nie tylko podpisania minimum 12 umów podatkowych, które umożliwiają wymianę informacji podatkowej, ale również podejmowania dalszych działań zmierzających do zwiększenia transparentności spraw podatkowych.

Rząd Lichtensteinu oświadczył, iż nie wyklucza podpisania z Niemcami umowy podatkowej, na podstawie której rezydenci z Niemiec, którzy osiągali dochody na terytorium Lichtensteinu mogliby dobrowolnie ujawnić ukrywane do tej pory dochody w zamian z możliwosci nałożenia na nich niższych kar. Podobna umowa została podpisana w 2009 roku pomiędzy Lichtensteinem a Wielką Brytanią. Na jej podstawie rezydenci brytyjscy będą mogli do 2015 roku ujawniać dobrowolnie dochody osiągnięte w Lichtensteinie.

Alternatywnym rozwiązaniem dla tak pojmowanej „amnestii podatkowej” jest wprowadzenie w Lichtensteinie systemu podatku źródłowego od dochodów osiąganych w tym kraju przez rezydentów niemieckich, z którego wpływy przekazywane byłyby do Niemiec.

Oba rozwiązania będą przedmiotem przyszłych negocjacji pomiędzy władzami Lichtensteinu i Niemiec.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK