| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pracownikom też przysługują 50-proc. koszty

Pracownikom też przysługują 50-proc. koszty

Podwyższone 50-proc. koszty uzyskania przychodów przysługują pracownikom wykonującym pracę twórczą, nawet jeśli taki charakter pracy nie wynika z umowy.

Pracownicy, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę i część czasu pracy poświęcają na wytworzenie utworów w rozumieniu prawa autorskiego, mogą stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów - wynika wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2010 r. Sąd podkreślił, że do podwyższonych kosztów są uprawnieni pracownicy, w sytuacji gdy rezultatem ich pracy jest utwór w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. Nie jest istotne natomiast to, aby zakres pracy twórczej wynikał z zapisów umowy o pracę. Sąd wyjaśnił jednak, że poza wytwarzaniem utworów muszą być jednak spełnione dodatkowe warunki.

Przede wszystkim fakt uzyskiwania dochodów z pracy twórczej wymaga ewidencjonowania. Skarżąca spółka spełniała ten wymóg, bowiem prowadziła ewidencję, która pozwalała ustalić, ile czasu pracownik poświęca na pracę twórczą (w rozumieniu prawa autorskiego), a ile na pozostałe obowiązki. Ponadto prawa do utworów powstających w wyniku pracy twórczej zatrudnionego pracownika muszą przechodzić na pracodawcę.

Jeśli te warunki zostaną łącznie spełnione, to - zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT - podatnikowi przysługują 50-proc. koszty uzyskania przychodów. Wyjaśnijmy, że sprawa dotyczyła interpretacji indywidualnej wydanej przez ministra finansów.

Jak wyjaśnił wojewódzki sąd administracyjny, podwyższone koszty nie będą przysługiwały pracownikowi, jeśli nie ma możliwości wykazania, jaka część wynagrodzenia jest należna za pracę twórczą. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygn. akt III SA/Wa 1314/09

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK