| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowy unijny podatek może być kosztowny

Nowy unijny podatek może być kosztowny

Wprowadzenie powszechnego podatku na poziomie Unii zależy nie tylko od akceptacji poszczególnych państw, ale również od wysokości kosztów procesu fiskalnego z nim związanego.

Luc Frieden, minister finansów Luksemburga, w poniedziałkowym Financial Times Deutschland zaproponował wprowadzenie nowego unijnego podatku, który miałby zasilać wspólnotowy budżet.

W opinii prof. Feliksa Grądalskiego, ekonomisty ze Szkoły Głównej Handlowej, specjalizującego się w teorii opodatkowania, jeśli budżet Unii jest zasilany wpłatami poszczególnych krajów, w określonej proporcji, których źródłem są także podatki krajowe, to powstaje pytanie, dlaczego jeszcze opodatkowywać coś co i tak stanowi źródło wpływów do budżetu. Ponadto z potencjalnym efektem fiskalnym związany jest cały koszt tego przedsięwzięcia, czyli proces legislacyjny, ściągalności i redystrybucji podatku do unijnego budżetu.

Ewentualny warunek zgody na wprowadzenie unijnego podatku zależeć będzie od konkretnej podstawy opodatkowania. Zdaniem Feliksa Grądalskiego mogłyby być to zjawiska, usługi czy działania podatników, które są powszechne i równomiernie rozłożone we wszystkich krajach, tak aby nie było niesprawiedliwości albo konkurencyjności podatkowej między krajami.

Celem wprowadzenia nowego podatku na poziomie Unii może być też zniechęcenie ludzi do zachowań, które są szkodliwe. Ewentualne korzyści i koszty tego przedsięwzięcia zależałyby jednak od tego, czy podstawa opodatkowania dotyczyłaby działalności gospodarczej, czyli sfery realnej gospodarki, czy też tylko sfery nominalnej, np. w przypadku opodatkowania transakcji finansowych, czyli przepływu strumienia pieniądza.

Na najbliższym posiedzeniu ministrów finansów krajów Unii, kiedy propozycja luksemburskiego ministra ma być dyskutowana, wstępnie przetestowana zostanie polityczna wola państw co do wprowadzenia dodatkowego podatku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »