| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dokumenty elektroniczne z mocą urzędową

Dokumenty elektroniczne z mocą urzędową

Z dniem 18 stycznia 2010 roku weszły w życie przepisy zmieniające ustawę z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz. U. 2009 nr 215 poz. 1663).

Celem nowelizacji jest nadanie odpisom i zaświadczeniom wydawanym przez centralną informację o zastawach rejestrowych w formie elektronicznej, które są opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, mocy dokumentów urzędowych.

Dotychczas, dokumenty wydawane w formie elektronicznej, mimo opatrzenia ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, pozbawione były mocy dokumentów urzędowych. Było to sprzeczne z prawem Unii Europejskiej, a dokładniej z dyrektywą 1999/93/WE, która w art. 5 ust. 2 wyraźnie zobowiązuje państwa członkowskie do uznawania skuteczności prawnej podpisów elektronicznych.

Nadanie odpisom i dokumentom w formie elektronicznej mocy dokumentów urzędowych, znacznie zwiększy ich atrakcyjność, ponieważ dokumenty uzyskane tą drogą, nie będą miały już jedynie charakteru informacyjnego czy prywatnego dokumentu w postępowaniu sądowym.

Wprowadzone zmiany dotyczą art. 42 ustawy, którego ust. 3 otrzymał następujące brzmienie: „Odpisy i zaświadczenia wydane w formie papierowej przez centralną informację
o zastawach rejestrowych mają moc dokumentów urzędowych”. Co więcej, wprowadzono ust. 3a o następującej treści: „ Odpisy i zaświadczenia wydane drogą elektroniczną przez centralną informację o zastawach rejestrowych opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu mają moc dokumentów urzędowych”.

W opinii Kancelarii Prawnej M. Szulikowski i Partnerzy, wprowadzona nowelizacja wpłynie pozytywnie na usprawnienie obrotu gospodarczego i tym samym upowszechni informatyzację w dziedzinie zastawów rejestrowych, a to z kolei może przełożyć się na zwiększenie wpływów podatkowych do budżetu państwa.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK