| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tylko akredytowane szkoły językowe zachowają zwolnienie z VAT

Tylko akredytowane szkoły językowe zachowają zwolnienie z VAT

Ministerstwo Finansów nie wycofało się z pomysłu, by tylko te szkoły językowe, które uzyskają specjalną akredytację, mogły nadal korzystać ze zwolnienia z VAT. Rozwiązanie takie przewiduje najnowsza wersja projektu nowelizacji ustawy o VAT, opublikowana na stronie MF.

W aktualnym projekcie nowelizacji ustawy o VAT, który został skierowany pod obrady Komitetu Rady Ministrów, nie ma przepisów, które znalazły się w jego poprzedniej wersji. Dotyczyły one m.in. zmian w systemie naliczania i odliczania VAT w obrocie złomem, a także przepisów związanych z przewozami okazjonalnymi wykonywanych przez przewoźników zagranicznych. Ministerstwo nie powróciło też do wcześniejszego planu, zgodnie z którym komercyjne kursy językowe opodatkowane byłyby 22-proc. stawką VAT. Wywołał on oburzenie szkół językowych, które musiałyby podnieść ceny swoich usług, albo wziąć na siebie koszty podatku. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PESA zebrało w kampanii przeciw wprowadzeniu VAT na kursy językowe kilkadziesiąt tysięcy podpisów.

Projekt przewiduje, że zwolnione z podatku będą usługi nauczania, jeżeli szkoły uzyskają na nie specjalną akredytację kuratora oświaty. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, akredytacja ma potwierdzać, że szkoła spełnia określone wymogi i zapewnia wysoką jakość kształcenia.

Przepisy mówią, że akredytacje otrzymają placówki lub ośrodki, które mają bazę wyposażoną w środki dydaktyczne, zatrudniają wykwalifikowaną kadrę, opracowują i udostępniają materiały metodyczno-dydaktyczne.

MF wyjaśnia w uzasadnieniu do projektu, że obowiązek uzyskania akredytacji jest związany z tym, że zwolnieniu zgodnie z przepisami dyrektywy UE podlegają co do zasady usługi kształcenia świadczone przez podmioty prawa publicznego.

Resort przyznaje, że w trakcie konsultacji projektu postulowano m.in. utrzymanie zwolnienia dotyczącego edukacji w dotychczasowym zakresie. "Nie mogło to być uwzględnione, gdyż prowadziłoby to do niezgodności z prawem wspólnotowym" - wyjaśnia ministerstwo.

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

Przygotowany przez resort finansów projekt przewiduje m.in. przeniesienie do treści ustawy o VAT zapisów załącznika zawierającego wykaz towarów i usług zwolnionych z podatku. Celem zmian ma być - jak wyjaśnia MF - przede wszystkim uwzględnienie w ustawie o VAT nomenklatury oraz symboli statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r.

"Zmiana pozwoli podatnikom podatku VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji zarówno dla potrzeb podatku od towarów i usług, jak i w dokumentacji statystycznej" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »