| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stawka zwrotu akcyzy za paliwo bez zmian

Stawka zwrotu akcyzy za paliwo bez zmian

W 2010 r. zostanie utrzymana stawka zwrotu producentom rolnym akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego używanego do produkcji rolnej. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w tej sprawie. Pozostawia ono stawkę zwrotu w wysokości takiej, jak w 2009 r., czyli 0,85 zł na 1 litr oleju. Limit zwrotu akcyzy na 1 ha użytków rolnych będzie wynosić 73,10 zł.

W ramach pomocy dla rolników obowiązuje ustawa o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Na jej podstawie producentom rolnym należy się zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zwrot jest dokonywany za okresy sześciomiesięczne na podstawie wniosków złożonych przez producentów rolnych do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) wraz z fakturami VAT lub kopiami tych faktur. Zwrot nie może przekroczyć równowartości kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 86 (maksymalnego zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych) oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określonej w ewidencji gruntów i budynków. Stawkę zwrotu określa rozporządzenie w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2010 r.

Rolnicy nie otrzymali jeszcze zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego za 2009 r. Ministerstwo Finansów nie przekazało wojewodom pełnej kwoty środków na zwrot akcyzy rolnikom. MF tłumaczy, że rolnicy otrzymają należny im zwrot w pełnej wysokości, jeśli pojawią się oszczędności budżetowe.

Obligatoryjny termin wypłaty zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej upłynął 30 listopada. Wojewodowie dostali dotychczas i przekazali gminom tylko część środków, o które wnioskowali rolnicy. Stąd problem ze zwrotem całości kwot. W rezultacie do końca roku niektórzy rolnicy w ogóle nie otrzymali zwrotu.

Ponieważ to właśnie gminy przekazują rolnikom zwrot akcyzy, więc ze względu na brak środków z budżetu powinny z własnych środków wypłacić te zwroty. Może bowiem dojść do sytuacji, że z powodu zbyt dużego opóźnienia będą obowiązane do wypłaty producentom rolnym zwrotu akcyzy wraz z oprocentowaniem za zwłokę.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK