| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stawka zwrotu akcyzy za paliwo bez zmian

Stawka zwrotu akcyzy za paliwo bez zmian

W 2010 r. zostanie utrzymana stawka zwrotu producentom rolnym akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego używanego do produkcji rolnej. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w tej sprawie. Pozostawia ono stawkę zwrotu w wysokości takiej, jak w 2009 r., czyli 0,85 zł na 1 litr oleju. Limit zwrotu akcyzy na 1 ha użytków rolnych będzie wynosić 73,10 zł.

W ramach pomocy dla rolników obowiązuje ustawa o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Na jej podstawie producentom rolnym należy się zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zwrot jest dokonywany za okresy sześciomiesięczne na podstawie wniosków złożonych przez producentów rolnych do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) wraz z fakturami VAT lub kopiami tych faktur. Zwrot nie może przekroczyć równowartości kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 86 (maksymalnego zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych) oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określonej w ewidencji gruntów i budynków. Stawkę zwrotu określa rozporządzenie w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2010 r.

Rolnicy nie otrzymali jeszcze zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego za 2009 r. Ministerstwo Finansów nie przekazało wojewodom pełnej kwoty środków na zwrot akcyzy rolnikom. MF tłumaczy, że rolnicy otrzymają należny im zwrot w pełnej wysokości, jeśli pojawią się oszczędności budżetowe.

Obligatoryjny termin wypłaty zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej upłynął 30 listopada. Wojewodowie dostali dotychczas i przekazali gminom tylko część środków, o które wnioskowali rolnicy. Stąd problem ze zwrotem całości kwot. W rezultacie do końca roku niektórzy rolnicy w ogóle nie otrzymali zwrotu.

Ponieważ to właśnie gminy przekazują rolnikom zwrot akcyzy, więc ze względu na brak środków z budżetu powinny z własnych środków wypłacić te zwroty. Może bowiem dojść do sytuacji, że z powodu zbyt dużego opóźnienia będą obowiązane do wypłaty producentom rolnym zwrotu akcyzy wraz z oprocentowaniem za zwłokę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK