| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > UE: Porozumienie w sprawie dalszych prac nad dyrektywą o pomocy administracyjnej

UE: Porozumienie w sprawie dalszych prac nad dyrektywą o pomocy administracyjnej

Plany wprowadzenia nowej dyrektywy w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń były jednym z tematów spotkania ECOFIN, które odbyło się w styczniu 2010 roku. Ministrowie finansów państw członkowskich osiągnęli porozumienie w sprawie projektu tej dyrektywy.

Nowa dyrektywa o wzajemnej pomocy ma na celu m.in. usprawnienie procedur związanych z przepływem informacji niezbędnych dla efektywnego poboru podatków przez państwa członkowskie. Służyć ma to ograniczeniu skali oszustw podatkowych, w tym oszustw w zakresie podatku VAT.

Na spotkaniu ECOFIN, które odbyło się w styczniu 2010 roku, ministrowie finansów państw członkowskich osiągnęli porozumienie co do rozwiązań zastosowanych w nowej dyrektywie. Porozumienie to umożliwia kontynuowanie prac nad jej ostatecznym projektem.

Ministrowie finansów dyskutowali również nad możliwością wprowadzenia przez państwa członkowskie i terytoria zależne procedury automatycznej wymiany informacji podatkowej. Rozwiązaniu temu sprzeciwiają się jednak m.in. Austria i Luksemburg.

Automatyczna wymiana informacji podatkowej wykracza poza standardy przyjęte przez państwa G-20, które uznały za wystarczające wprowadzenie wymiany informacji podatkowej wyłącznie na wniosek administracji podatkowej innego państwa.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »