| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za co odpowie kierownik jednostki

Za co odpowie kierownik jednostki

Z początkiem stycznia tego roku został poszerzony katalog czynów stanowiących naruszenie dyscypliny finansów publicznych o niesporządzenie lub nieprzekazanie w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych. Jeżeli wiec jednostka sektora finansów publicznych nie sporządzi sprawozdań określonych w przepisach, np. nie sporządzi sprawozdania Rb-Z, bo nie wystąpią u niej zobowiązania wymagalne – to kierownik jednostki będzie odpowiadał za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

W tym przypadku będzie on odpowiadał z reguły za zaniechania osób, którym powierzył zadanie sporządzenia lub przekazania sprawozdania. Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych określa jednak również czyny, będące naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, które mogą być popełnione wyłącznie przez kierownika jednostki. Są to:

1. Dopuszczenie do uszczuplenia wpływów należnych Skarbowi Państwa, jednostce samorządu terytorialnego lub innej jednostce sektora finansów publicznych (przy czym przepis ten nie ma zastosowania do należności z tytułu składek, do poboru których są obowiązani Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) - art. 5 ust. 2.

2. Dopuszczenie do dokonania wydatku powodującego przekroczenie kwoty wydatków ustalonej w rocznym planie finansowym jednostki - art. 11 ust. 2.

3. Dopuszczenie do niewykonania zobowiązania jednostki, którego termin płatności upłynął - art. 16 ust. 2.

4. Dopuszczenie do popełnienia naruszeń dyscypliny finansów publicznych związanych z udzielaniem zamówień publicznych - art. 17 ust. 7.

5. Dopuszczenie do popełnienia naruszeń dyscypliny finansów publicznych związanych z zawieraniem umów koncesji na roboty budowlane lub usługi - art. 17a ust. 5.

Wymienione wyżej czyny mogą być popełnione wyłącznie przez kierownika jednostki - nie mogą zostać o nie obwinieni inni pracownicy jednostki, nawet jeśli wykonywanie obowiązków w zakresie kontroli finansowej zostało im powierzone na piśmie przez kierownika jednostki - gdyż wyklucza to ograniczony zakres podmiotowy ww. przepisów (zob. orzeczenie Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych DF/GKO-4900-49/53/07/2350 z 22 października 2007 r.).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach Internetowego Serwisu Księgowego Sfery Budżetowej pod adresem www.iskb.infor.pl w artykule Odpowiedzialność kierownika jednostki za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK