| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sporna podwyżka akcyzy

Sporna podwyżka akcyzy

Nie ma żadnych ekonomicznych powodów, aby po planowanej od przyszłego roku 11-proc. podwyżce stawki akcyzy na energię elektryczną odbiorcy indywidualni płacili drożej za prąd - ocenił wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Według wiceministra finansów, zmiana stawki podyktowana jest planowanym przesunięciem miejsca poboru akcyzy z wytwórców energii na jej dystrybutorów. Konieczne jest więc pokrycie strat powstających podczas przesyłu energii. Jednak wpływy do budżetu i rachunki odbiorców pozostaną – zdaniem wiceministra – takie same.

– Skoro łączne wpływy z akcyzy pozostaną po zmianie takie same, nie ma żadnego powodu, aby zdrożał prąd. Stawka rośnie, ale realne obciążenie nie zmienia się – powiedział cytowany przez PAP wiceminister J. Neneman. Jak wyjaśnił, do poboru akcyzy u dystrybutorów energii, a nie – jak obecnie w elektrowniach – zobowiązują Polskę unijne dyrektywy. Zmiana nie miałaby większego znaczenia, gdyby nie około 10 proc. energii, która tracona jest podczas jej przesyłu. Aby wyrównać stratę, trzeba podnieść stawkę.

Zdaniem wiceministra, zdjęcie z wytwórców energii obowiązku płacenia akcyzy wpłynie na obniżenie przez nich ceny prądu. Gdyby jednak elektrownie chciały przy tej okazji skorzystać, powinien interweniować Urząd Regulacji Energetyki.

Jarosław Neneman opowiedział się za zrównaniem stawek akcyzowych na olej napędowy i opałowy oraz gaz do samochodów i gaz grzewczy, aby ograniczyć patologie związane z różnymi stawkami. Wiceminister poinformował, że resort finansów pracuje nad kolejną wersją zrównania stawek w tym zakresie, rozważając włączenie do tego rozwiązania również tzw. olejów ciężkich. Wówczas wszystkie oleje objęte byłyby tą samą stawką, a najcięższe – jak mazut – zwolnione z akcyzy.
Krzysztof Tomaszewski


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK