| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie ma publikacji za darmo

Nie ma publikacji za darmo

Obietnica resortu polityki społecznej, że organizacje pożytku publicznego, które korzystają z darowizn podatników, nie będą musiały płacić za publikacje ubiegłorocznych sprawozdań finansowych, zawisła w próżni.

Za stronę Monitor Polski B życzy sobie niemal 700 zł.

W tym roku po raz pierwszy fundacje pożytku publicznego muszą opublikować w Monitorze Polskim B swoje sprawozdania finansowe za ubiegły rok. Z naszych informacji wynika, że Monitor wstrzymał publikacje.

– Niczego nie wstrzymaliśmy, bo nawet nie rozpoczęliśmy tego procesu. Nie wiadomo bowiem, czy za publikacje sprawozdań fundacje powinny płacić, czy też powinniśmy je publikować za darmo. Mamy różne, sprzeczne opinie w tej sprawie – mówi Piotr Rączka, kierownik redakcji Monitora Polskiego B.

Jak dowiedzieliśmy się w Zakładzie Wydawnictw i Poligrafii Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na publikację czeka już 600 sprawozdań fundacji.

– Jeżeli organizacja pożytku publicznego chce opublikować sprawozdanie, to powinna zapłacić. Jak okaże się, że publikacja jest zwolniona z opłat, to organizacja może wystąpić o zwrot pieniędzy – radzi Piotr Rączka.
Strona publikacji w Monitorze Polskim B kosztuje 685,1 zł. Zwykle sprawozdanie liczy sobie kilka stron. Dla małych organizacji walczących o odpis 1 proc. podatku taki wydatek jest znaczącą sumą. Szacuje się, że sprawozdania musi opublikować ponad 2 tys. organizacji pożytku publicznego, które w ubiegłym roku uzyskały od podatników łącznie 10 mln zł.

Gdy w marcu z pompą ruszyła kampania promująca przekazywanie przez podatników 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego, wiceminister polityki społecznej Rafał Baniak zapowiedział, że organizacje nie będą musiały płacić za publikacje sprawozdań w Monitorze Polskim B. O problemach dowiaduje się od „GP”.

– Dotychczas nie miałem sygnałów, że taka sytuacja ma miejsce. Ze zleconych przez nas interpretacji wynika, że organizacje pożytku publicznego spełniające określone warunki mogą korzystać z darmowej publikacji sprawozdań finansowych na stronach Monitora Polskiego B. Rządowe Centrum Legislacji potwierdziło nasze zdanie. Wydawało mi się, że ta sprawa jest już załatwiona – mówi minister i obiecuje interwencję. Jego zdaniem opłaty za publikacje sprawozdań mogą być hamulcem w powstawaniu organizacji pożytku publicznego.
Instytucje charytatywne są przekonane, że nie muszą płacić za publikacje sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B.

– Złożyliśmy sprawozdanie, ale nie śledziłam, czy już się ukazało. Nie chcą opublikować? Przecież zgodnie z interpretacją Ministerstwa Polityki Społecznej organizacje pożytku publicznego są zwolnione z opłat za publikacje – przekonuje Joanna Szpindor, księgowa ze Stowarzyszenia Hospicjum Domowe.
Zaskoczenia nie kryje także Alina Muzińska, dyrektor finansowy Fundacji im. Stefana Batorego. – Nie złożyliśmy jeszcze sprawozdania, ale dotychczas byłam pewna, że nie będzie problemu z bezpłatną publikacją. Będziemy interweniować – mówi Alina Muzińska.

Jak się dowiedzieliśmy, w piątek na biurko Krzysztofa Więckiewicza, dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego MPS, trafiła najnowsza opinia RCL w sprawie. Wynika z niej, że organizacje pożytku publicznego powinny płacić za publikacje sprawozdań. Aby zwolnić je z tego obowiązku, należałoby dokonać zmian w ustawie o działaności pożytku publicznego i wolontariacie.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK