| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych będzie zwolniona z podatku do 5 tys. zł rocznie

Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych będzie zwolniona z podatku do 5 tys. zł rocznie

Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych, np. pieczywa czy dżemu, może zostać zwolniona z PIT. Jednak warunki do ulgi mogą być trudne do spełnienia.

Przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli mogą być zwolnione z PIT w ramach limitu 5 tys. zł rocznie. Nowe zwolnienie przewiduje senacki projekt nowelizacji. Jak wskazuje Wojciech Piotrowski, doradca podatkowy w KPMG, jest ono kierowane dla bardzo wąskiej grupy podatników, o czym świadczy liczba warunków, jakimi zostało obwarowane. Żeby z niego skorzystać, należy: wytwarzać produkty tylko z własnych surowców, metodą nieprzemysłową, nie korzystając przy tym z pracy pracowników lub podwykonawców.

- Ponadto ofertę sprzedaży trzeba skierować do konsumentów, nie do przedsiębiorców oraz prowadzić sprzedaż w miejscu przetworzenia produktów lub na targowiskach - wylicza ekspert.

Dodatkowo przedmiotem sprzedaży nie mogą być wyroby objęte akcyzą, np. napoje alkoholowe. Niezachowanie któregokolwiek z warunków skutkować będzie wyłączeniem ze zwolnienia.

- Tak rygorystyczne warunki wynikają z tego, że zwolnienie nie jest przewidziane dla tych rolników, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży przetworzonych produktów rolnych lub których działalność nosi jakiekolwiek znamiona działalności gospodarczej - wyjaśnia Wojciech Piotrowski.

Także Krzysztof Pysz, doradca podatkowy z Podkarpackiego Biura Analiz Podatkowych, podkreśla, że zwolnienie będzie miało zastosowanie tylko wtedy, gdy przetwory, pochodzące z własnej uprawy, hodowli lub chowu, nie będą zbywane w ramach działalności gospodarczej. Taką działalnością jest m.in. każda zarobkowa działalność wytwórcza i handlowa, prowadzona we własnym imieniu bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której przychody nie pochodzą z pozostałych źródeł przychodów wymienionych ustawą. Tylko gdy rolnik nie spełni jakiegokolwiek z tych warunków, będzie mógł zastosować zwolnienie.

- W przyszłości mogą jednak powstać wątpliwości co do charakteru sprzedaży przetworów w niewielkich ilościach, lecz stosunkowo regularnie - zwraca uwagę ekspert.

Zwolnieniem objęta zostanie sprzedaż jedynie do 5 tys. zł rocznie. Nadwyżka ponad tę kwotę będzie musiała zostać wykazana w zeznaniu rocznym jako przychód z innych źródeł. Przekroczenie limitu wynikać będzie z obligatoryjnie prowadzonej ewidencji sprzedaży. Krzysztof Pysz zwraca uwagę, że w ewidencji tej rolnik nie będzie musiał ujawniać przedmiotu sprzedaży.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »