| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komunikat KNF w sprawie pośredników kredytowych

Komunikat KNF w sprawie pośredników kredytowych

W dniu 29 stycznia 2010 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała komunikat w sprawie pośredników kredytowych, którzy, zdaniem KNF, są istotnym kanałem dystrybucji produktów finansowych.

W komunikacie KNF wyjaśniła, że pośrednicy kredytowi nie zawierają umów kredytowych w swoim imieniu. W związku z tym, umowy kredytowe, w których zawieraniu pośredniczą, zawierane są pomiędzy bankiem a klientem.

Ponadto, KNF przypomniała, że pośrednicy oferują produkty tylko tych instytucji, z którymi łączy ich stosunek umowny, dlatego też ich oferta nie obejmuje wszystkich dostępnych ofert na rynku. Pośrednicy kredytowi nie mają przy tym obowiązku informowania klientów o powiązaniach właścicielskich z bankiem, którego kredyty sprzedają.

Jeśli chodzi o wynagrodzenie dla pośrednika, to KNF wskazuje, że jest ono pokrywane z prowizji, otrzymywanej od banku za sprzedaż kredytu. Pośrednik nie ma obowiązku informowania klienta o wysokości takiej prowizji. Przy czym istotne jest, że system wynagrodzeń pośredników nie musi uwzględniać działania w interesie klienta. Wynagrodzenie dla pośrednika jest głównie zależne od kwoty kredytu, dlatego zdarza się, że pośrednicy proponują kredyty wyższe niż potrzebne klientowi.

KNF przypomniała również, że kandydaci na pośredników kredytowych nie muszą spełniać wymagań co do wykształcenia kierunkowego ani wiedzy z zakresu finansów. Ponadto pośrednicy kredytowi, występujący czasem pod określeniem „doradców finansowych”, nie ponoszą bezpośredniej odpowiedzialności wobec klienta za udzielenie nierzetelnej porady.

Opublikowany raport KNF zdaniem Kancelarii należy ocenić pozytywnie, gdyż przyczyni się on do wzrostu świadomości osób, korzystających z usług pośredników kredytowych, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z roli pośrednika kredytowego przy zawieraniu umów oraz jego ewentualnej odpowiedzialności.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Samir Kayyali

Doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym; obecnie prowadzi własną praktykę podatkową; doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w międzynarodowych podmiotach świadczących usługi doradcze, jak i polskich kancelariach prawnych i podatkowych; jego praktyka obejmuje w szczególności restrukturyzację grup kapitałowych w celu osiągnięcia optymalizacji podatkowej, sporządzanie dokumentacji w zakresie cen transferowych oraz bieżące doradztwo w podatkach dochodowych oraz podatku VAT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK