| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Handlowiec nie zastosuje zerowego podatku

Handlowiec nie zastosuje zerowego podatku

Podatnik nie może stosować zerowej stawki VAT przewidzianej dla procedury Tax Free w przypadku sprzedaży o charakterze handlowym.

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną organu podatkowego w sprawie dotyczącej rozliczenia VAT przy sprzedaży podróżnym. Sąd zgodził się, że podatnik może skorzystać z 0-proc. stawki VAT w procedurze Tax Free tylko wtedy, gdy sprzedaż jest dokonywana na cele osobiste.

W przypadku podatniczki, która w poszczególnych okresach sprzedawała duże ilości towarów tym samym osobom, sprzedaż nie wskazywała na nabycie w celach nieosobistych. Jak podkreślił sędzia NSA Maria Dożynkiewicz nie ma znaczenia, że podatniczka rozbijała poszczególne sprzedaże na kilka paragonów.

Ponadto NSA zauważył, że sądy I instancji zbyt często przenoszą tezy z wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości bez sprawdzenia stanu faktycznego, jakiego dotyczą. W spornej sprawie sąd I instancji powołał się na jedno z orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i uznał, że podatniczka nie może ponosić negatywnych konsekwencji, bo działała w dobrej wierze. Jednak w sprawie, w której orzekał ETS nie było wątpliwości, że firma, która zastosowała preferencyjną stawkę upewniała się czy dokumenty wywozowe są prawdziwe.

Organy podatkowe zakwestionowały rozliczenia VAT za 2004 rok po tym, jak okazało się, że na dokumentach Tax Free nie było autentycznych pieczęci ani podpisów. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt I FSK 1938/08

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK