| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedsiębiorcom nie podoba się pomysł zastąpienia ZUS przez KRUS

Przedsiębiorcom nie podoba się pomysł zastąpienia ZUS przez KRUS

Według przedsiębiorców z Business Centre Club, gdyby ZUS został zastąpiony przez KRUS, emerytury wypłacałby budżet państwa, poziom świadczeń drastycznie by się obniżył (do około 800 zł brutto) i zniesiona zostałaby w Polsce tzw. umowa międzypokoleniowa, gwarantująca wypłatę emerytur.

Jest to stanowisko BCC, przedstawione w odpowiedzi na opinie prezentowane przez wicepremiera Waldemara Pawlaka, którego zdaniem rolniczy system emerytalny jest nowocześniejszy od pracowniczego, dlatego opowiada się za zastąpieniem ZUS-u przez KRUS.

Zdaniem przedsiębiorców system zarządzany przez ZUS jest solidarystyczny i ekwiwalentny w części pracowniczej (FUS), natomiast system KRUS-owski ma charakter całkowicie zaopatrzeniowy, jest utrzymywany przez podatników w części rolniczej. Oznacza to, iż FUS jest w ponad 90 proc. finansowany ze składek przyszłych emerytów, a Fundusz Składkowy Rolników - w ponad 90 proc. przez budżet państwa.

Podkreślają, że system ubezpieczeń społecznych rolników jest drastycznym przykładem nieracjonalnego zarządzania środkami publicznymi. Gospodarstwa rolne korzystają z nieuzasadnionych ekonomicznie przywilejów, obciążając płatnościami często dużo uboższe grupy społeczne. Każda osoba zatrudniona poza rolnictwem płaci rocznie ponad 1 tys. zł na emerytury rolnicze. Każdy rolnik, niezależnie od wysokości dochodów i wielkości majątku, płaci zaledwie 70 zł składki emerytalno-rentowej. W przeciwieństwie do wszystkich pozostałych, rolnicy nie płacą też podatku dochodowego i tylko symbolicznie dokładają się do utrzymania systemu ochrony zdrowia.

System nie motywuje rolników do pracy, ani do aktywnych zachowań na rynku.

BCC proponuje m.in., by oprócz reformy KRUS, wprowadzić w życie plan działań na rzecz dokończenia reformy emerytalnej. Powinna ona polegać przede wszystkim na likwidacji przywilejów emerytalnych (górnicy, służby mundurowe, prokuratorzy i sędziowie), co przyniosłoby około 20 mld zł oszczędności rocznie, na wyrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (65 lat) oraz - w kolejnej fazie - na podniesieniu wieku emerytalnego mężczyzn (67 lat).

oprac. Adam Kuchta

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK