| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mniej obowiązków związanych z prowadzeniem ewidencji VAT

Mniej obowiązków związanych z prowadzeniem ewidencji VAT

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT spowoduje zmniejszenie obowiązków informacyjnych podatników związanych z prowadzeniem ewidencji VAT.

Nowelizacja ustawy o VAT, autorstwa komisji "Przyjazne Państwo, uchwalona 19 lutego przez Sejm, upraszcza zasady aktualizacji danych w systemie ewidencji podatników (NIP) i ewidencji dla celu VAT.

Zgodnie z nowymi przepisami podatnicy VAT zostaną zwolnieni z obowiązku aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego (dla celów VAT) w sytuacji, gdy aktualizowane dane obejmowałyby zgłoszenie aktualizacyjne w systemie ewidencji podatników NIP.

W przypadku, gdyby zgłaszana zmiana spowodowała zmianę właściwości organu podatkowego, czyli np. w razie zmiany miejsca zamieszkania lub adresu siedziby podatnika - ułatwienie nie miałoby zastosowania.

Po wejście w życie nowelizacji podatnik będzie musiał zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia, kiedy nastąpiła zmiana.

Obecnie zgłoszenia identyfikacyjne NIP, jak i rejestracyjne dla celów VAT należy dokonywać przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK