| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szwajcaria i Francja osiągnęły porozumienie w sprawie umowy podatkowej

Szwajcaria i Francja osiągnęły porozumienie w sprawie umowy podatkowej

Francja i Szwajcaria osiągnęły porozumienie w sprawie ostatecznej ratyfikacji renegocjowanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Strony uzgodniły m.in. interpretację nowych postanowień umowy.

Renegocjowana umowa podatkowa pomiędzy Szwajcarią i Francją ma wprowadzić m.in. możliwość wymiany informacji podatkowej w ramach procedury zgodnej z standardami OECD. Jednak ratyfikacja tej umowy została opóźniona w wyniku skandalu, jaki wybuchł pod koniec 2009 roku, gdy władze podatkowe Francji ujawniły, że dysponują danymi klientów wykradzionymi ze szwajcarskiego HSBC. Szwajcarskie władze uznały, że plany władz francuskich dotyczących wykorzystania w postępowaniach informacji uzyskanych nielegalnie stanowi przeszkodę w ratyfikacji renegocjowanej wcześniej umowy podatkowej.

Ostatecznie francuskie władze podatkowe oświadczyły, że informacje uzyskane ze skradzionej bazy danych banku nie będą stanowić podstawy występowania przez Francję z wnioskiem do szwajcarskiej administracji podatkowej o przekazanie informacji podatkowej. Strony umowy uzgodniły również interpretację sporych postanowień nowej redakcji umowy.

Osiągnięcie porozumienia w sprawie niewykorzystania skradzionych danych pozwoliło na rozpoczęcie procesu ratyfikacji renegocjowanej umowy przez Szwajcarię.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego

Taxways Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK