| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus zgadza się na nowe zwolnienie dla rolników

Fiskus zgadza się na nowe zwolnienie dla rolników

Nowe zwolnienie z PIT dla przychodów ze sprzedaży przetworzonej żywności z własnej uprawy i hodowli powinno wejść w życie od 2011 roku – uważa resort finansów.

Ministerstwo Finansów pozytywnie zaopiniowało senacką propozycję wprowadzenia zwolnienia z PIT obejmującego przychody ze sprzedaży przetworzonych domowymi sposobami produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli w granicach 5 tys. zł rocznie. Pozwalałoby ono nie płacić podatku od sprzedaży na niewielką skalę domowych przetworów, np. chleba, wędlin czy dżemów. Nadwyżka ponad roczny limit byłaby opodatkowana PIT jako przychód z innych źródeł.

Objęcie zwolnieniem podatników, którzy obecnie nie opłacają podatku i działają w szarej strefie, nie wpłynie na planowane dochody budżetowe. Przyjmując, że obecnie podatnicy wywiązują się z obowiązków podatkowych i opłacają podatek dochodowy ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, to skorzystanie z nowych rozwiązań przez 10 tysięcy osób spowoduje skutek finansowy w kwocie 3,4 mln zł - gdyby sprzedaż stanowiła jedyne źródło przychodów podatników opodatkowanych według skali podatkowej, lub 9,0 mln zł - gdyby sprzedaż stanowiła ich dodatkowe źródło przychodów.

Warunek sprzedaży tylko przetworów wytworzonych własnoręcznie, sprzedawanych we własnym gospodarstwie lub na targu wyłącznie na rzecz konsumentów i w ramach niewielkiego limitu ma zagwarantować, że zwolnienie nie wpłynie na rynek producentów i dystrybutorów żywności. Rolnik będzie miał ponadto obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży odrębnie za każdy rok podatkowy. Resort finansów wskazał, że w związku z tym nowelizacja powinna wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. Wejście w życie zmian w tym roku uniemożliwiłoby ustalenie limitu przychodu warunkującego zwolnienie na 2010 rok, skoro kwota 5 tys. zł ma dotyczyć całego roku, a nie jego części.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK