| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus sprawdzi, ile kosztują nasze ulgi

Fiskus sprawdzi, ile kosztują nasze ulgi

MACIEJ GRABOWSKI o preferencjach podatkowych - Ministerstwo przy współpracy Banku Światowego opracuje raport na temat efektywności systemu ulg i odliczeń w polskim systemie podatkowym. Skąd taki pomysł?

W ramach warsztatów zorganizowanych przez Ministerstwo Finansów przy współpracy Banku Światowego omawiano metody szacowania i raportowania kosztów różnego rodzaju przywilejów podatkowych, wynikających z istniejących w polskim systemie podatkowym wyłączeń, zwolnień, odliczeń i innych ulg podatkowych. W warsztatach uczestniczyło wielu ekspertów krajowych i międzynarodowych, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, OECD i Komisji Europejskiej. Warsztaty te są właśnie elementem przygotowań MF do publikacji pierwszego w Polsce całościowego raportu dotyczącego tego obszaru. Raport ma zostać przedstawiony do końca 2010 roku.

Co zostanie przeanalizowane w tym raporcie?

Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby dokładnie dowiedzieć się, czy funkcjonujące w obecnym systemie przywileje podatkowe, ulgi i zwolnienia są właściwie adresowane i spełniają swoją funkcje. Nie chodzi nam o to, żeby zmieniać zasady preferencji podatkowych, tylko zastanowić się nad tym, czy w obecnym systemie mechanizmy ich realizacji są efektywne.

Taka wiedza ułatwi nam w przyszłości podejmowanie właściwych decyzji o kierunkach wydatków publicznych oraz umożliwi ewentualną rekonstrukcję systemu preferencji podatkowych.

Czy tego typu raport to jednorazowe przedsięwzięcie?

Nie. Zależy nam, by raport odnośnie do wydatków podatkowych powstawał co roku i stał się punktem odniesienia w dyskusji nad stanem finansów publicznych i kształtem systemu podatkowego.

W naszym regionie jest to działanie absolutnie pionierskie. Dzisiejsza dyskusja pozwoli nam poznać i zaadaptować do polskich warunków doświadczenia innych krajów - zarówno w zakresie metodologicznym, jak i praktycznym. Stąd współpraca z Bankiem Światowym.

Maciej Grabowski

wiceminister finansów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK