| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ETS zajmie się polskimi przepisami o opodatkowaniu pożyczek

ETS zajmie się polskimi przepisami o opodatkowaniu pożyczek

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie, czy w latach 2007-2008 opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców było zgodne z prawem unijnym - poinformowała firma doradcza Deloitte.

Zgodnie z komunikatem z Deloitte, 15 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej tzw. pytanie prejudycjalne w tej sprawie.

Sąd chce wiedzieć, czy Polska nie naruszyła prawa wspólnotowego, najpierw zwalniając spółki z obowiązku opodatkowania pożyczek od udziałowców podatkiem od czynności cywilnoprawnych w dniu akcesji do UE, a następnie przywracając ten podatek od 1 stycznia 2007.

"Postanowienie WSA ma kolosalne znaczenie dla polskich przedsiębiorców. Ci, którzy zapłacili w latach 2007-2008 podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu uzyskanych pożyczek od udziałowców zyskali niezwykle istotne argumenty, aby występować z wnioskami o stwierdzenie nadpłaty w tym podatku" - uważa cytowany w komunikacie doradca podatkowy z Deloitte Tomasz Konik.

Eksperci Deloitte podkreślają, że już 11 września 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wprost stwierdził, iż skoro Polska, z dniem przystąpienia do Unii Europejskiej zwolniła z podatku pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, to podjęła w tej sprawie nieodwracalną decyzję. Jej nieodwracalność wynika z zasady tzw. standstill (klauzuli stałości) wynikającej z unijnej Dyrektywy kapitałowej.

Reguluje ona w UE kwestie opodatkowania podatkami pośrednimi od gromadzenia kapitału, w tym podatek od czynności cywilnoprawnych. Jej celem jest zniesienie obciążeń kapitałowych ograniczających swobodny przepływ kapitału pomiędzy państwami członkowskimi.

Deloitte informuje, że Polska z chwilą przystąpienia do UE zniosła podatek kapitałowy od pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców, ale wprowadził go jednak ponownie 1 stycznia 2007 r. Dyrektywa kapitałowa pozwala pobierać państwom członkowskim UE podatek kapitałowy, ale jedynie wg tzw. "zasady kontynuacji", czyli tylko tym państwom, które pobierały go z dniem 1 lipca 1984 r. "Polska raz rezygnując z poboru podatku i wprowadzając go ponownie, nie postępowała już zgodnie z tą zasadą" - napisano w komunikacie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK