| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szkolenia pracowników na nowych zasadach

Szkolenia pracowników na nowych zasadach

Pracodawca będzie musiał udzielać pracownikom urlopu szkoleniowego w wymiarze 6 dni nawet na krótkie szkolenie, które kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Pracodawca i pracownik nie będą również mogli tak jak dotychczas sami ustalać warunków szkolenia pracownika, jeżeli pracownik szkoli się na własny koszt. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

W Sejmie trwają prace nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt ten wprowadza zmiany dotyczące podnoszenia kwalifikacji pracowników. Przepisy te powinny zostać wprowadzone od 11 kwietnia 2010 r., ponieważ dotychczasowe regulacje w tym zakresie zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 31 marca 2009 r. (sygn. akt K 28/08) i będą obowiązywać tylko do 10 kwietnia br.

 

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zrównuje reguły dotyczące urlopów szkoleniowych i zwolnień od pracy pracowników, którzy podnoszą kwalifikację tylko „za zgodą” pracodawcy, z tymi, którzy podnoszą kwalifikacje „z inicjatywy” pracodawcy. Dotychczas większe uprawnienia w tym zakresie przysługiwały pracownikom, którzy byli skierowani na szkolenie przez pracodawcę. Pracownicy, którzy podnosili kwalifikacje zawodowe z własnej inicjatywy mogli mieć udzielony przez pracodawcę urlop bezpłatny lub otrzymać bezpłatne zwolnienie od pracy na uczestnictwo w zajęciach.

 

Projekt zakłada również, że urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni będzie przysługiwał pracownikowi na każde szkolenie, które kończy się egzaminem eksternistycznym lub potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

 

W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy pozostawiono natomiast regulację dotyczącą zwrotu przez pracownika ponoszonych przez pracodawcę kosztów szkolenia, w sytuacji gdy pracownik przerwie szkolenie lub rozwiąże po takim szkoleniu stosunek pracy w czasie 3 lata od jego zakończenia. Ponadto projekt przewiduje, że wartość świadczeń przyznanych pracownikowi na naukę i kształcenie zawodowe będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Omawiany projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada uregulowanie praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika wyłącznie w Kodeksie pracy, a nie tak jak dotychczas również w rozporządzeniu.

 

Marek Skałkowski

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »