| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szkolenia pracowników na nowych zasadach

Szkolenia pracowników na nowych zasadach

Pracodawca będzie musiał udzielać pracownikom urlopu szkoleniowego w wymiarze 6 dni nawet na krótkie szkolenie, które kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Pracodawca i pracownik nie będą również mogli tak jak dotychczas sami ustalać warunków szkolenia pracownika, jeżeli pracownik szkoli się na własny koszt. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

W Sejmie trwają prace nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt ten wprowadza zmiany dotyczące podnoszenia kwalifikacji pracowników. Przepisy te powinny zostać wprowadzone od 11 kwietnia 2010 r., ponieważ dotychczasowe regulacje w tym zakresie zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 31 marca 2009 r. (sygn. akt K 28/08) i będą obowiązywać tylko do 10 kwietnia br.

 

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zrównuje reguły dotyczące urlopów szkoleniowych i zwolnień od pracy pracowników, którzy podnoszą kwalifikację tylko „za zgodą” pracodawcy, z tymi, którzy podnoszą kwalifikacje „z inicjatywy” pracodawcy. Dotychczas większe uprawnienia w tym zakresie przysługiwały pracownikom, którzy byli skierowani na szkolenie przez pracodawcę. Pracownicy, którzy podnosili kwalifikacje zawodowe z własnej inicjatywy mogli mieć udzielony przez pracodawcę urlop bezpłatny lub otrzymać bezpłatne zwolnienie od pracy na uczestnictwo w zajęciach.

 

Projekt zakłada również, że urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni będzie przysługiwał pracownikowi na każde szkolenie, które kończy się egzaminem eksternistycznym lub potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

 

W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy pozostawiono natomiast regulację dotyczącą zwrotu przez pracownika ponoszonych przez pracodawcę kosztów szkolenia, w sytuacji gdy pracownik przerwie szkolenie lub rozwiąże po takim szkoleniu stosunek pracy w czasie 3 lata od jego zakończenia. Ponadto projekt przewiduje, że wartość świadczeń przyznanych pracownikowi na naukę i kształcenie zawodowe będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Omawiany projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada uregulowanie praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika wyłącznie w Kodeksie pracy, a nie tak jak dotychczas również w rozporządzeniu.

 

Marek Skałkowski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK