| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zużycie energii na potrzeby wytwórcy bez akcyzy

Zużycie energii na potrzeby wytwórcy bez akcyzy

Nabywcy energii elektrycznej, którzy posiadają koncesję na jej wytwarzanie i zużywają ją na własne potrzeby, nie płacą podatku akcyzowego – orzekł wczoraj WSA w Warszawie.

Warszawski sąd przyznał rację podmiotom, które posiadają koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej i nabywany prąd wykorzystują do własnych potrzeb. Wbrew stanowisku ministra finansów sąd orzekł, że wytwórcy energii (posiadający koncesję) nie muszą płacić podatku akcyzowego od energii zużywanej na własne potrzeby. W art. 9 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009 r. nr 3, poz. 11 z późn. zm.), który określa w jakich sytuacjach energia elektryczna jest opodatkowana, ustawodawca nie przewidział przypadku zużycia energii na potrzeby własne wytwórcy. Jak podkreślił wczoraj WSA, zgodnie z art. 217 konstytucji przedmiot opodatkowania musi wynikać jasno z ustawy. W ustawie o podatku akcyzowym jest więc luka prawna. Sąd przyznał rację skarżącej spółce, że luki takiej nie można wypełnić poprzez interpretację ogólną prawa podatkowego, którą minister finansów wydał 31 marca 2009 r., a więc miesiąc po wejściu w życie nowej ustawy o podatku akcyzowym.

Wyjaśnijmy, że luka w przepisach dotyczy podmiotów posiadających koncesję jedynie na wytwarzanie energii. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o podatku akcyzowym, opodatkowane akcyzą są podmioty zużywające energię na własne potrzeby i posiadające koncesję na przesyłanie, dystrybucję i obrót tą energią.

Wyrok WSA w Warszawie nie jest jedynym w sprawie opodatkowania akcyzą energii nabywanej przez podmiot posiadający koncesję na jej wytwarzanie i zużywaną na jego własne potrzeby. Wczorajszy wyrok potwierdza wyrok WSA w Łodzi (sygn. akt I SA/Łd 1193/09). Z kolei WSA w Rzeszowie wydał wyrok niekorzystny dla wytwórców (sygn. akt I SA/Rz 927/09). Omawianą lukę w przepisach dostrzegło też Ministerstwo Finansów i zaproponowało stosowne zmiany.

Sygn. akt III SA/Wa 59/10

Ważne

Luki w prawie, dotyczącej opodatkowania zużywania energii elektrycznej nie można wypełnić poprzez interpretację ogólną prawa podatkowego wydaną przez MF

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK