| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd rezygnuje z podatku ekologicznego

Rząd rezygnuje z podatku ekologicznego

Rząd Francji postanowił zrezygnować z jednego ze swoich sztandarowych pomysłów - wprowadzenia podatku ekologicznego, który miał wejść w życie w tym roku - informują francuskie media. Pomysł ten znalazł poparcie prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Według komentatorów jest to kolejny efekt przegranych przez centroprawicę wyborów regionalnych.

Podatek od emisji dwutlenku węgla, zwany popularnie podatkiem węglowym, miał wejść w życie w lipcu. Jego inicjatorzy chcieli nakłonić zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe do proekologicznych zachowań. W praktyce wprowadzenie podatku spowodowałoby wzrost cen paliw i gazu, od 4 do 4,5 centa za litr benzyny czy oleju napędowego.

Jak podają francuskie media, premier Francois Fillon podczas ostatniego spotkania swojej partii, Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), ogłosił odłożenie wprowadzenia podatku na czas nieokreślony. Szef rządu dodał, że nałożenie tego obciążenia będzie możliwe tylko wtedy, gdy taka decyzja zapadnie na szczeblu UE. Jak wyjaśnił Fillon, w przeciwnym wypadku podatek zagroziłby "konkurencyjności" francuskich firm.

Stanowisko premiera poparł prezydent Nicolas Sarkozy. "Byłoby absurdem (dodatkowe) opodatkowanie przedsiębiorstw francuskich, gdyż dawałoby to przewagę pod względem konkurencyjności firmom z państw zanieczyszczających środowisko" - oświadczył Sarkozy.

Podkreślił, że Francja nie przestanie popierać "ekologicznego systemu podatkowego". Jednocześnie jednak uzależnił ewentualne wprowadzenie podatku węglowego we Francji od przyjęcia podobnego rozwiązania przez wszystkich członków UE.

Porzucenie przez premiera jednego z kluczowych projektów obecnej ekipy wywołało niezadowolenie nawet w łonie samego rządu. Sekretarz stanu ds. ekologii Chantal Jouanno oświadczyła wręcz, że jest "zrozpaczona" zwycięstwem "ekosceptycyzmu". "Można było to zrobić (nałożyć podatek ekologiczny) we Francji, zanim się to stanie w Europie" - powiedziała Jouanno, dodając, że niektóre kraje, jak Szwecja, już wprowadziły u siebie podobne rozwiązanie.

Według dziennika "Liberation", rezygnacja z pomysłu "zielonego" podatku jest następstwem wyborczej porażki rządzącej UMP w ostatnich wyborach regionalnych z 14 i 21 marca. Jak twierdzi gazeta, prezydent Nicolas Sarkozy uznał, pod naciskiem większości swojej partii, że należy "poświęcić" mało popularne w społeczeństwie reformy, takie właśnie jak ekologiczny podatek.

Pomysł podatku od emisji C02 wysunął kilka lat temu znany francuski działacz ekologiczny Nicolas Hulot, a potem podchwyciła go rządząca prawica prezydenta Sarkozy'ego. W zamierzeniu pomysłodawców podatek miał spowodować, że w roku 2050 emisja dwutlenku węgla we Francji będzie cztery razy mniejsza niż obecnie. Obciążenie miało dotknąć zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe.

Początkowo podatek miał być wprowadzony już na początku tego roku, jednak francuska Rada Konstytucyjna uznała go w niektórych punktach za niezgodny z ustawą zasadniczą i nakazała jego poprawienie.

Jak wynikało z badań opinii społecznej jesienią ubiegłego roku dwie trzecie mieszkańców Francji sprzeciwiało się podatkowi od emisji CO2.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK