| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dyrektywy przeciwko przestępstwom podatkowym

Dyrektywy przeciwko przestępstwom podatkowym

Sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej zgadza się na proponowaną przez Komisję Europejską zmianę Dyrektywy o VAT, która ułatwi szybkie wprowadzanie środków zapobiegających m.in. wyłudzeniom podatku.

Sejmowa komisja przyjęła wczoraj projekt rządowego stanowiska w sprawie zmiany VI dyrektywy 77/388 EWG, mającej na celu umożliwienie państwom członkowskim szybkiego zastosowania, w uzasadnionych przypadkach, mechanizmów przeciwdziałających omijaniu i unikaniu opodatkowania oraz upraszczających procedurę obliczania tego podatku. Zmiana ma też uchylić niektóre decyzje przyznające odstępstwa od reguł zawartych w dyrektywie.

Po zmianie dyrektywy państwa UE będą mogły np. wprowadzić możliwość ustalania przez organy podatkowe podstawy opodatkowania w transakcjach między podmiotami powiązanymi kapitałowo. W określonych sytuacjach państwa będą mogły obciążać obowiązkiem zapłaty VAT nabywcę towaru.

Obecnie członkom UE przyznaje się specjalne uprawnienia w drodze derogacji (istnieje ich już 140). W sprawę angażuje się kilka organów UE, m.in. Parlament UE i Rada UE, co znacznie wydłuża procedurę. Poza tym derogacje obowiązują czasowo i państwa członkowskie, chcąc wydłużyć ich obowiązywanie, muszą ponownie występować ze stosownym wnioskiem.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział podczas wczorajszej debaty w sejmowej komisji, że rząd popiera proponowany przez Komisję Europejską projekt zmiany VI dyrektywy.

– VAT to podstawowe źródło wyłudzeń pieniędzy w Europie. Projekt ułatwia szybkie reagowanie, gdy wiemy, że dzieje się coś niedobrego – tłumaczył minister.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK