| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ZUS szybciej wyda zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

ZUS szybciej wyda zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Po 20 kwietnia przedsiębiorcy w oddziałach ZUS w całej Polsce otrzymają zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek bezpośrednio na sali obsługi klientów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom i przewiduje dla nich kolejne ułatwienia. Wprowadza nowe standardy obsługi wniosków o ulgi i umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.


Każdy zainteresowany przedsiębiorca, który boryka się z kłopotami finansowymi swojej firmy, będzie mógł przesłać do ZUS wniosek w formie elektronicznej i w ciągu dwóch miesięcy otrzymać stosowną decyzję. ZUS może mu odroczyć termin płatności składek, rozłożyć zaległości na raty, a w ostateczności nawet umorzyć kwotę zaległych składek. We wszystkich oddziałach Zakładu kryteria oceny wniosków w tej sprawie będą takie same, wymagane będą również jednakowe dokumenty.


Ponadto od 1 kwietnia płatnicy otrzymają zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami bezpośrednio na sali obsługi klientów w II Oddziale ZUS w Warszawie i w Oddziale w Opolu. Natomiast po 20 kwietnia będzie to już możliwe we wszystkich oddziałach ZUS w Polsce.


Zaświadczenie o niezaleganiu otrzymają „od ręki” jedynie płatnicy, którzy na koncie w ZUS nie mają żadnych zaległości ani błędów oraz nie toczy się w stosunku do nich żadne postępowanie. Jednak w przypadku spraw wymagających wyjaśnienia, zachowany zostanie dotychczasowy tryb wydawania zaświadczeń, co oznacza że przedsiębiorca poczeka na zaświadczenie bądź na decyzję odmowną do 7 dni kalendarzowych.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »