| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ZUS szybciej wyda zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

ZUS szybciej wyda zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Po 20 kwietnia przedsiębiorcy w oddziałach ZUS w całej Polsce otrzymają zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek bezpośrednio na sali obsługi klientów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom i przewiduje dla nich kolejne ułatwienia. Wprowadza nowe standardy obsługi wniosków o ulgi i umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.


Każdy zainteresowany przedsiębiorca, który boryka się z kłopotami finansowymi swojej firmy, będzie mógł przesłać do ZUS wniosek w formie elektronicznej i w ciągu dwóch miesięcy otrzymać stosowną decyzję. ZUS może mu odroczyć termin płatności składek, rozłożyć zaległości na raty, a w ostateczności nawet umorzyć kwotę zaległych składek. We wszystkich oddziałach Zakładu kryteria oceny wniosków w tej sprawie będą takie same, wymagane będą również jednakowe dokumenty.


Ponadto od 1 kwietnia płatnicy otrzymają zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami bezpośrednio na sali obsługi klientów w II Oddziale ZUS w Warszawie i w Oddziale w Opolu. Natomiast po 20 kwietnia będzie to już możliwe we wszystkich oddziałach ZUS w Polsce.


Zaświadczenie o niezaleganiu otrzymają „od ręki” jedynie płatnicy, którzy na koncie w ZUS nie mają żadnych zaległości ani błędów oraz nie toczy się w stosunku do nich żadne postępowanie. Jednak w przypadku spraw wymagających wyjaśnienia, zachowany zostanie dotychczasowy tryb wydawania zaświadczeń, co oznacza że przedsiębiorca poczeka na zaświadczenie bądź na decyzję odmowną do 7 dni kalendarzowych.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK