| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prostsza aktualizacja danych związanych z ewidencją VAT

Prostsza aktualizacja danych związanych z ewidencją VAT

Podpisana przez prezydenta na początku kwietnia nowelizacja ustawy o VAT zakłada zmniejszenie obowiązków informacyjnych związanych z prowadzeniem ewidencji do celów VAT.

Zgodnie z nowymi przepisami podatnicy VAT uzyskają zwolnienie z obowiązku aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT w sytuacji, gdy aktualizowane dane będą obejmowały zgłoszenie aktualizacyjne w systemie ewidencji podatników NIP.

Ułatwienie nie będzie miało zastosowania w przypadku, gdyby zgłaszana zmiana spowodowała zmianę właściwości organu podatkowego, czyli np. w razie zmiany miejsca zamieszkania lub adresu siedziby podatnika.

Nowela ustawy przewiduje, że podatnik będzie musiał zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia, kiedy ona nastąpiła. Obecnie zarówno zgłoszenie identyfikacyjne (NIP), jak i rejestracyjne (dla celów VAT) powinny zostać dokonane przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym oraz rejestracyjnym, na podatniku ciąży obowiązek aktualizacji tych danych poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP, w terminie 14 dni od zmiany) oraz zgłoszenia zmiany danych (dla celów VAT, w terminie 7 dni).

 Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK