| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożyczka z lombardu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Pożyczka z lombardu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Pożyczając od lombardu pieniądze pod zastaw, pożyczkobiorca nie płaci .

Tylko czynności cywilnoprawne, które są wymienione w art. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.). podlegają temu podatkowi. W artykule tym wskazano m.in. na umowy pożyczki. Umowy lombardowej nie należy jednak utożsamiać z umową pożyczki, którą definiuje kodeks cywilny. Tym samym umowa lombardowa nie należy do katalogu czynności wymienionych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Czy opodatkowaniu podlega prowizja za udzielenie pożyczki zapłacona lombardowi?

Mikołaj Jabłoński, specjalista podatkowy w Kancelarii Skoczyński Wachowiak Strykowski, zauważa, że w tym przypadku stosować należy przepis art. 2 pkt 4 lit. a) lub art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC. Zgodnie z tymi przepisami nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana lub zwolniona z VAT.

Z kolei na podstawie przepisów ustawy o VAT, udzielenie pożyczki jest czynnością podlegającą opodatkowaniu jako odpłatne świadczenie usługi, o ile wykonywana jest przez podmiot będący w zakresie tej czynności podatnikiem VAT. Podmiot udzielający pożyczki dokonuje tej czynności w ramach prowadzonej przez siebie działalności lombardowej. Oznacza to, że pożyczkodawca udziela pożyczki w charakterze podatnika VAT. Czynność udzielenia pożyczki będzie podlegała VAT, przy czym dla wyłączenia z podatku od czynności cywilnoprawnych bez znaczenia jest okoliczność, czy czynność ta jest efektywnie opodatkowana VAT (tzn. opodatkowana według stawki) czy też korzysta ze zwolnienia z VAT.

Ważne

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący do zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK