| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 26 osób odpowie za wyłudzanie podatku VAT

26 osób odpowie za wyłudzanie podatku VAT

26 osób, oskarżonych o fałszowanie dokumentów i wyłudzanie podatku VAT, stanie przed bielskim sądem okręgowym. Rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej Małgorzata Borkowska powiedziała, że 15 z nich tworzyło grupę przestępczą.

Zdaniem śledczych grupa funkcjonowała od listopada 2003 do marca 2007 roku. Grozi im do 10 lat więzienia.

Oskarżeni prowadzili różne firmy na terenie województwa śląskiego. "Jeden z oskarżonych kierował grupą. Proceder polegał na wystawianiu poświadczających nieprawdę i podrobionych faktur VAT na rzecz różnych firm. Oskarżony, którego legalna działalność była nieopłacalna, zlecił w 2003 roku innym wyszukanie i nawiązanie kontaktów z kilkoma firmami, którym za wystawienie faktur kosztowych płacił od 3 do 16 procent ich wartości netto lub brutto" - powiedziała w poniedziałek Borkowska.

Zdaniem śledczych część z oskarżonych wystawiała także fikcyjne faktury VAT na niezrealizowane w rzeczywistości usługi transportowe, marketingowe, budowlane, a dokumenty wprowadzane były do księgowości, przedkładane w urzędach skarbowych. Na ich podstawie dokonywano oszustw na szkodę Skarbu Państwa.

"Przykładowo właściciel jednej z firm - oskarżony w tej sprawie - z tytułu fikcyjnych faktur wystawionych w ciągu pięciu miesięcy 2006 roku zażądał zwrotu ponad 460 tysięcy złotych podatku VAT" - powiedziała.

Prokuratura podała, że spośród 26 oskarżonych dziewięciu nie przyznało się do zarzucanych im czynów. Siedmiu było w przeszłości karanych, między innymi za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przeciwko mieniu. Akt oskarżenia został skierowany do sądu w ub. tygodniu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK