| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rachunki budżetu pozostaną w NBP

Rachunki budżetu pozostaną w NBP

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła "na pół godziny" poprawkę Samoobrony pozbawiającą Narodowy Bank Polski prawa do prowadzenia rachunków budżetu państwa. Po ponownym głosowaniu poprawkę tę odrzucono.

Najwięcej emocji podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która zajmowała się zgłoszonymi podczas drugiego czytania poselskimi poprawkami do projektu ustawy o finansach publicznych, wywołała sprawa odebrania kompetencji NBP do prowadzenia rachunków bankowych do obsługi budżetu państwa.

Poprawka zgłoszona przez poseł Renatę Beger z Samoobrony zakładała, że obsługę rachunków budżetu państwa ma objąć Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie 6 miesięcy po wejściu w życie ustawy (początkowo proponowano termin 3 miesięcy). Poprawka przeszła jednym głosem. Po kilkunastu minutach SLD zgłosiło wolę powtórnego głosowania – rzekomo wcześniej nie zadziałało jedno z elektronicznych urządzeń do głosowania. Po burzliwej debacie przegłosowaną wcześniej poprawkę zdecydowaną większością głosów odrzucono.

Według przedstawiciela NPB przyjęcie poprawki Samoobrony oznaczałoby zniweczenie 2-letniej pracy budowania w NBP systemu obsługi rachunków państwa. Dodatkowe koszty musiałby też ponieść BGK – zakładając, że w ogóle zdążyłby przygotować się do przejęcia rachunków.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu nowa ustawa ma zapewnić przejrzystość i racjonalność finansów publicznych. Opozycja uważa jednak, że zrealizować tych zamierzeń się nie uda – organizacja sektora finansów publicznych pozostanie w niezmienionym kształcie.

Jerzy Musiał
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK