| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Piątek jest ostatnim dniem na rozliczenie PIT-ów

Piątek jest ostatnim dniem na rozliczenie PIT-ów

W piątek mija termin rozliczeń z podatku dochodowego od osób fizycznych. Osoby, które dotychczas nie złożyły zeznania, mogą je jeszcze zanieść do urzędu skarbowego, wysłać pocztą albo przez internet.

 

Zgodnie z ustawą o PIT, termin rozliczenia z podatku dochodowego od osób fizycznych mija 30 kwietnia o północy. W rozliczeniach za 2009 r. po raz pierwszy należy zastosować dwie stawki podatku, 18 proc. i 32 proc. (za 2008 r. wynosiły one 20,30 i 40 proc.).

Podatek w wysokości 18 proc. (minus tzw. kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł) płacą osoby, których roczny dochód nie przekroczył 85 528 zł. Przy wyższych dochodach podatek wynosi 14 839,02 zł plus 32 proc. od nadwyżki ponad 85 528 zł.

Podatnicy mogą skorzystać z ulg: na dzieci, na internet, na darowizny, z tzw. ulgi odsetkowej.

Ulga na dzieci, czyli tzw. prorodzinna wynosi 1112,4 zł rocznie, tj. 92,67 zł miesięcznie na każde dziecko. Zgodnie z ustawą o PIT, ulgę prorodzinną odlicza się miesięcznie. Oznacza to, że jeżeli dziecko urodziło się np. w lutym, można odliczyć ulgę na dziecko tylko za 10 miesięcy (od marca do grudnia).

Na internet można odpisać sobie maksymalnie 760 zł rocznie, ale nie więcej niż faktycznie zostało zapłacone. Wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na nazwisko osoby korzystającej z odliczenia.

Ulga na darowizny dla organizacji pożytku publicznego nie może przekroczyć 6 proc. rocznego dochodu podatnika. Natomiast ulga związana z darowizną na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą nie może być wyższa niż 10 proc. dochodu podatnika. Darowizny muszą być przekazane na rachunek bankowy obdarowanych.

Tzw. ulga odsetkowa wiąże się z kredytem zaciągniętym w latach 2002-2006 na zakup własnego mieszkania lub domu. Osoby, które nadal spłacają taki kredyt, mogą pomniejszać swój dochód o naliczone od niego odsetki. Będą to mogły robić maksymalnie do 2027 r.

Każdy składający zeznanie może też wskazać w PIT organizację pożytku publicznego, na rzecz której chciałby przekazać 1 proc. swojego podatku. Lista takich organizacji jest dostępna na stronie ministerstwa pracy www.mpips.gov.pl.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK