| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Możliwe podwyżki energii elektrycznej

Możliwe podwyżki energii elektrycznej

Nie ma stuprocentowej pewności, że po podwyższeniu stawki akcyzy ceny na energię elektryczną nie wzrosną. Być może w niektórych miejscach w kraju ceny zwiększą się, a w innych zmniejszą. Dzięki jednak działaniom, m.in. Urzędu Regulacji Energetyki, średni wzrost cen powinien być minimalny - uważają przedstawiciele resortu finansów.

Polska musi dostosować opodatkowanie energii do wymogów unijnych. W związku z tym od 1 stycznia 2006 r. będzie wprowadzony inny system poboru akcyzy – mówił ostatnio w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Przypomniał, że obecnie podatek ten pobierany jest u wytwórców energii. Po zmianie będzie pobierany u dystrybutorów. Konieczne jest jednak pokrycie strat powstających podczas przesyłu energii, które wynoszą około 10 proc. – Jeśli zmieni się miejsce poboru akcyzy, to żeby osiągnąć te same wpływy należy zmienić stawkę, ponieważ podatek będzie pobierany od niższej podstawy – powiedział wiceminister J. Neneman. Jak wyjaśnił, z tego właśnie powodu planuje się zwiększenie stawki akcyzy na prąd o 11 proc.


Przypomnijmy: obecnie wynosi ona 20 zł za MWh, po podwyżce ma to być 22,20 zł za MWh. Taką zmianę stawki na energię przewiduje opracowany w Ministerstwie Finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

Wiceminister J. Neneman przekonywał, że w sensie ekonomicznym trudno mówić o podwyżce, skoro po wprowadzeniu zmian zakładane wpływy budżetowe z akcyzy na energię elektryczną pozostaną takie same. W takiej sytuacji – zdaniem J. Nenemana – nie powinno dojść do zwiększenia obciążeń ostatecznych konsumentów. W opinii wiceministra finansów trudno jednak z całą pewnością twierdzić, że zmiany nie wpłyną na ceny energii elektrycznej.

– Zapewne w niektórych miejscach nieznacznie wpłyną, a w innych ceny pozostaną bez zmian. Nie można również wykluczyć przypadków, że ceny energii spadną. Zależy to bowiem od wielu czynników – mówił wiceminister J. Neneman. Podkreślił, że istotny wpływ na poziom cen może mieć Urząd Regulacji Energetyki. URE dysponuje instrumentami, które mogą zapobiec „przerzuceniu” przyszłych zmian na ceny. Wspomniał o wyrażanych obawach, że wytwórcy energii, choć nie będą już płacili akcyzy, to jednak mogą pozostawić ceny na tym samym poziomie, czyli jak gdyby mogą „przywłaszczyć sobie” podatek, którego już nie będą musieli odprowadzać. – Takie działania oczywiście nie powinny mieć miejsca – zastrzegł Jarosław Neneman. Dodał jednocześnie, że zadaniem Urzędu Regulacji Energetyki jest to, aby nie dochodziło do takich sytuacji. Jak przyznał wiceminister, nie ma stuprocentowej pewności, że po podwyższeniu stawki akcyzy ceny na energię elektryczną nie wzrosną. Zapewnił jednocześnie, że będą podejmowane działania, aby średni wzrost cen był minimalny.

Odpowiadając na zgłoszone przez posłów pytanie, J. Neneman stwierdził, że błędne jest mniemanie, jakoby w Polsce obowiązywała najwyższa stawka w Europie. W niektórych krajach obowiązują stawki jeszcze wyższe. Przyznał jednocześnie, że w innych państwach stawki są niższe. Podkreślił również, że polska stawka jest wyższa od przewidywanej przez Unię Europejską.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK