| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaksięgować nabycie licencji

Jak zaksięgować nabycie licencji

Nabyte lub wytworzone składniki wartości niematerialnych i prawnych niezaliczane do inwestycji, ujmowane są w ewidencji księgowej w wartości początkowej równej cenie nabycia lub kosztowi wytworzenia (w przypadku prac rozwojowych).

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), przez wartości niematerialne i prawne rozumie się nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, a w szczególności:

■ autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,
■ prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,
■ know-how,
■ nabyta wartość firmy,
■ koszty zakończonych prac rozwojowych.

Cena nabycia wartości niematerialnych i prawnych (w tym licencji) ustalana jest zgodnie z art. 28 ust. 2 i 8 ustawy o rachunkowości, zaś koszt wytworzenia prac rozwojowych obejmuje koszty wyszczególnione w art. 28 ust. 3 i 8 ustawy o rachunkowości.

W świetle tych przepisów zarówno cena nabycia, jak i koszt wytworzenia wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres do dnia ich przyjęcia do używania.

Do wartości początkowej licencji zalicza się wyłącznie opłatę wstępną, obciążającą licencjobiorcę w chwili nabycia licencji. Znajduje to wyraz w przepisie art. 16g ust. 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) oraz art. 22g ust. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), które stanowią, że: wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Opłaty obciążające jednostkę w kolejnych latach korzystania z licencji podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów działalności operacyjnej.

Ewidencja licencji:

■ Faktura VAT za nabytą licencję uprawniającą do korzystania z wynalazku:
Wn konto „Rozliczenie zakupu”/Ma konto „Pozostałe rozrachunki”;
■ Przyjęcie nabytego prawa majątkowego do ewidencji bilansowej:
Wn konto „Wartości niematerialne i prawne: (analitycznie: Licencja na korzystanie z wynalazku) / Ma konto „Rozliczenie zakupu”.

Barbara Kołodziej

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK