| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
Warunkiem koniecznym zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych jest nie tylko znajomość wartości początkowej środka trwałego i obowiązujących stawek amortyzacyjnych, ale przede wszystkim prowadzenie przewidzianej przepisami prawa ewidencji.
Przepisy podatkowe nie określają formy i treści ewidencji sporządzanej przez osoby prawne. Nałożono jedynie obowiązek uwzględniania w tej ewidencji informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami podatkowymi.
W razie braku ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. A zatem prowadzenie ewidencji (wykazu) środków trwałych jest niezbędnym warunkiem zaliczenia dokonanych odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.
Tab. 8. Sposób prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
Dokumentacja zasad prowadzenia ewidencji
Składniki majątku będące środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi należy wpisać do ewidencji (wykazu) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Wszystkie operacje gospodarcze, które mają wpływ na wysokość odpisów amortyzacyjnych, muszą znajdować potwierdzenie w dokumentach źródłowych. Zapisy w ewidencjach powinny być dokonane najpóźniej w miesiącu przekazania składników majątku do używania. Istotne jest także prowadzenie ewidencji pozabilansowej rzeczowych składników majątku, które z powodu przewidywanego okresu używania krótszego niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Jeśli jednak okaże się, że firma użytkuje te środki dłużej niż rok, wówczas ma obowiązek przeklasyfikować te środki, czyli zaliczyć je do środków trwałych albo do wartości niematerialnych.
Nie należy wpisywać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych: budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, których wartość początkowa obliczona została metodą uproszczoną.
CO NA TO PRAKTYKA?
Podstawowe dokumenty

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK