| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Metody amortyzacji środków trwałych
Ustawa o rachunkowości nie precyzuje, jakimi metodami należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Wybór metody ustawodawca pozostawił w gestii jednostki. Z uwagi jednak na fakt, iż ustawy podatkowe dopuszczają amortyzację wyłącznie metodą liniową lub degresywną, to dla celów bilansowych najczęściej stosowane są te właśnie metody. Wybierając metodę amortyzacji, należy wziąć pod uwagę również aspekt podatkowy, ponieważ odpisy dokonane zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych mają wpływ na podstawę opodatkowania i wysokość podatku.
To, jaką metodę amortyzacji stosuje jednostka, powinno być określone w zakładowym planie kont (jeśli przedsiębiorstwo prowadzi pełną księgowość). Jeśli zaś jednostka prowadzi księgowość uproszczoną, metodę amortyzacji środków trwałych określa w ewidencji środków trwałych. Firma dokonuje wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w przepisach podatkowych dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Wybraną metodę zobowiązana jest stosować do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. W Polsce stosuje się zasadniczo dwie metody, a mianowicie liniową i degresywną. Nie stosuje się natomiast metody naturalnej i metody progresywnej. Amortyzacja jest także instrumentem zarządzania finansami firmy. Swoboda, jaką mają jednostki w wybieraniu metod amortyzacji, powoduje, że istnieje możliwość sterowania kosztami, a więc i wynikiem finansowym firmy.
W prawie podatkowym obowiązuje założenie, że sam zakup lub wytworzenie środka trwałego i prawa nie stanowi kosztu. Kosztem jest natomiast ekonomiczna utrata wartości w wyniku używania, którą ustala się przez amortyzację podatkową. Wyrazem tego jest reguła, że wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok) nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się natomiast odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wysokość odpisów amortyzacyjnych podatnik ustala na podstawie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do której prowadzenia jest obowiązany.
Tab. 14. Dopuszczalne metody amortyzacji podatkowej

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK