| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Przepisy podatkowe nakładają obligatoryjny obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych metodą liniową lub degresywną w odniesieniu do środków trwałych, których wartość początkowa przekracza 3500 zł w dniu przyjęcia do użytkowania. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa albo niższa niż 3500 zł, podatnicy mogą dokonywać odpisów według przedstawionych zasad albo zastosować jednorazowy odpis całej wartości środka trwałego w miesiącu oddania do używania albo w następnym.
Tab. 15. Zestawienie dopuszczalnych metod amortyzacji podatkowej dla środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
Stosowanie metody liniowej
Jak już wspominaliśmy, przyjmując metodę liniową dokonujemy odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawek z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiących załącznik nr 1 do ustaw podatkowych. W tej metodzie odpisów dokonuje się:
• w równych ratach co miesiąc,
• w równych ratach co kwartał albo
• jednorazowo na koniec roku podatkowego
– począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały lub wartość niematerialną i prawną wprowadzono do ewidencji, do końca miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową, lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.
PRZYKŁAD
Firma KOS kupiła nowy środek trwały, dla którego podstawowa stawka amortyzacyjna wynosi 2%. Oznacza to, że istnieje obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez 50 lat.
Stawki amortyzacyjne mogą ulegać zmianie. Mogą być przez firmę podwyższane w sytuacji, gdy środek trwały wykorzystywany jest w pogorszonych warunkach, jest intensywnie używany, czy też gdy środek trwały poddany jest szybkiemu postępowi technicznemu. Stawki amortyzacji mogą też być przez firmę obniżane. Można też stosować stawki indywidualne dla środków trwałych używanych, ulepszonych oraz dla inwestycji w obcych środkach trwałych. Decydując się na metodę liniową trzeba uwzględniać specyfikę amortyzowanych obiektów. Na przykład budynki należą do obiektów, które zużywają się równomiernie i w tym przypadku wybór metody liniowej jest zasadny.
PLUSY I MINUSY
+ Metoda linowa jest prosta do zastosowania w praktyce.
Możemy podwyższać przy niej stawki amortyzacyjne, a koszty są równomiernie rozłożone w czasie.
Nie odzwierciedla faktycznego zużycia środków trwałych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK