| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Tab. 18. Współczynniki w amortyzacji degresywnej
3 kroki jak amortyzować metodą degresywną
1 W pierwszym roku podstawę stanowi wartość początkowa, a w następnych latach jest to wartość netto środka, czyli wartość początkowa pomniejszona o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne (wartość tę ustalamy zawsze na początek każdego roku podatkowego).
2 Począwszy od roku, w którym kwota rocznej amortyzacji dokonanej według metody degresywnej byłaby niższa od wielkości rocznego odpisu ustalonego metodą liniową (wartość początkowa z pierwszego roku amortyzacji), dalszych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się metodą liniową.
3 Odpisów metodą liniową dokonuje się aż do całkowitego zrównania się wartości początkowej z wielkością odpisów amortyzacyjnych. Odpisy amortyzacyjne kontynuuje się aż do miesiąca, w którym środek trwały zostanie całkowicie umorzony.
Metoda ta zakłada, że środek trwały traci na wartości więcej w pierwszych okresach używania, potem spadek jego wartości jest już mniejszy (chodzi tu zarówno o wartość użytkową, jak i finansową). Wybór tej metody powinien wynikać z charakteru amortyzowanych środków trwałych i ich podatnością na szybsze zużywanie się (np. sprzęt komputerowy). W praktyce zastosowanie tej metody pozwala na szybsze odzyskanie środków finansowych na odtworzenie konkretnych obiektów.
PLUSY I MINUSY
+ Przy amortyzacji metodą degresywną przyśpieszone jest amortyzowanie w pierwszych latach eksploatacji środka trwałego, czyli wtedy, gdy środek trwały ma największą wydajność.
Możliwość podwyższenia stawki amortyzacji, gdy przedsiębiorstwo położone jest na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną.
Metoda odzwierciedla rzeczywiste zużycie środków trwałych (wzmożona eksploatacja w pierwszych latach).
Przesunięcie w czasie zapłaty podatku dochodowego (obniża więc podstawę do opodatkowania).
Zwiększone koszty i niższy w początkowych okresach zysk.
Nieodpowiednio wykorzystana nadwyżka finansowa w początkowym okresie użytkowania środka trwałego może doprowadzić do sytuacji, w której w późniejszych latach, gdy środki trwałe będą wymagały remontów, jednostka nie będzie posiadała wystarczających środków.
PRZYKŁAD
Firma GAMA obliczyła, jak będzie wyglądał rozkład amortyzacji dla środka trwałego, którego wartość początkowa wynosi 12 000 zł, przewidywany okres używania 5 lat, natomiast stawka amortyzacji jest na poziomie 20% i może być podwyższona zgodnie z przepisami podatkowymi o współczynnik 2. Przy stawce liniowej odpis amortyzacyjny wynosiłby 2400 zł rocznie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK