| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Co na to urząd?
W piśmie z 12 maja 2003 r., odpowiadając na interpelację poselską, Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień w sprawie odpisów amortyzacyjnych nowych środków trwałych zaliczanych do grup 3–6 Klasyfikacji w pierwszym roku podatkowym w wysokości 30% wartości początkowej.
Resort finansów wyjaśnił, że przedstawiona wyżej metoda ma zastosowanie do środków trwałych wprowadzonych do ewidencji, począwszy od 5 września 2002 r., tj. z chwilą ogłoszenia wyżej wymienionej ustawy z dnia 27 lipca 2002 r., nawet jeżeli zostały one nabyte lub wytworzone we własnym zakresie przed dniem wejścia w życie nowelizowanej ustawy. Jednocześnie ministerstwo podkreśliło, że wejście w życie od 1 stycznia 2003 r. art. 16h ust. 4 u.p.d.o.p. nie przekreśliło prawa podatnika do skorzystania z 30% odpisu amortyzacyjnego, o którym mowa w art. 16k ust. 4 u.p.d.o.p., od środków trwałych wprowadzonych do ewidencji po 1 stycznia 2003 r., a dodatkowo umożliwiło podatnikom dokonywanie 30% odpisu również w równych ratach miesięcznych (kwartalnych) bądź jednorazowo na koniec roku podatkowego. Przed wejściem w życie tego przepisu podatnik mógł tego dokonać tylko jednorazowo, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji.
Zdaniem ministerstwa, prawa tego nie przekreśla również wyrażona w tym przepisie zasada, iż suma dokonanych odpisów amortyzacyjnych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki trwałe (wartości niematerialne i prawne) zostały wprowadzone do ewidencji, nie może przekroczyć wartości tych odpisów przypadających za okres od wprowadzenia ich do ewidencji do końca tego roku podatkowego. W przypadku fabrycznie nowych środków trwałych oznacza to tylko, że przypadająca w okresie pierwszego roku podatkowego suma dokonanych odpisów nie może przekroczyć 30% wartości początkowej tych środków, o której mowa w art. 16k ust. 4 u.p.d.o.p.
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację nr 3464, zamieszczona na stronach sejmowych (www.sejm.gov.pl).
Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych
Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o rachunkowości, do sposobów dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych wartości niematerialnych i prawnych stosuje się odpowiednio art. 31 ust. 2 i art. 32 ust. 1–4 i ust. 6 ustawy obowiązujące dla środków trwałych. Oto podstawowe zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ustawą o rachunkowości:
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »