| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Tab. 22. Amortyzacja podatkowa a amortyzacja bilansowa na przykładzie
Jeżeli firma nabędzie lub wytworzy we własnym zakresie składniki majątku (środki trwałe, wartości niematerialne lub prawne) o wartości początkowej przekraczającej 3500 zł i ze względu na przewidywany przez nich okres używania równy lub krótszy niż rok nie zaliczy ich do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, a faktyczny okres ich używania przekroczy rok – wówczas firma jest obowiązana (zaraz w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął) do:
• zaliczenia tych składników do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych – przyjmując je do ewidencji lub wykazu w cenie nabycia albo koszcie wytworzenia,
• zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia lub kosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, przypadającą na okres ich dotychczasowego używania, obliczonych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych,
• stosowania stawek amortyzacji w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych,
• wpłacenia, do 20. dnia tego miesiąca, do właściwego urzędu skarbowego kwoty odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok.
Tę samą zasadę stosuje się odpowiednio w przypadku zaliczenia wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku o wartości początkowej przekraczającej 3500 zł do kosztów uzyskania przychodów, a następnie zaliczenia tych składników do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przed upływem roku od dnia ich nabycia lub wytworzenia; w tym przypadku odsetki nalicza się do dnia zaliczenia ich do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Jeżeli różnica jest wyższa od kosztów danego miesiąca, nierozliczona nadwyżka kosztów pomniejsza koszty w następnych miesiącach. Tabele stawek amortyzacyjnych stanowią załączniki do ustaw podatkowych. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych jest to załącznik do ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 104, poz. 1104 z późn. zm; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 202, poz. 1956). W przypadku podatku od osób prawnych tabela stanowi załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tabele te grupują środki trwałe ze względu na stawkę amortyzacji. Klasyfikacja ta jest jednak dość ogólna – ustawodawca odsyła do dokładnego podziału, jaki stanowi Klasyfikacja Środków Trwałych. Stanowi ona załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz.U. nr 112, poz. 1317 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 260, poz. 2589).
1 M. Pałka, Zakładowy plan kont od 2002 r. z komentarzem , Wrocław, Ekspert 2001.

Grzegorz Mazurreklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK