| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Tab. 22. Amortyzacja podatkowa a amortyzacja bilansowa na przykładzie
Jeżeli firma nabędzie lub wytworzy we własnym zakresie składniki majątku (środki trwałe, wartości niematerialne lub prawne) o wartości początkowej przekraczającej 3500 zł i ze względu na przewidywany przez nich okres używania równy lub krótszy niż rok nie zaliczy ich do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, a faktyczny okres ich używania przekroczy rok – wówczas firma jest obowiązana (zaraz w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął) do:
• zaliczenia tych składników do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych – przyjmując je do ewidencji lub wykazu w cenie nabycia albo koszcie wytworzenia,
• zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia lub kosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, przypadającą na okres ich dotychczasowego używania, obliczonych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych,
• stosowania stawek amortyzacji w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych,
• wpłacenia, do 20. dnia tego miesiąca, do właściwego urzędu skarbowego kwoty odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok.
Tę samą zasadę stosuje się odpowiednio w przypadku zaliczenia wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku o wartości początkowej przekraczającej 3500 zł do kosztów uzyskania przychodów, a następnie zaliczenia tych składników do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przed upływem roku od dnia ich nabycia lub wytworzenia; w tym przypadku odsetki nalicza się do dnia zaliczenia ich do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Jeżeli różnica jest wyższa od kosztów danego miesiąca, nierozliczona nadwyżka kosztów pomniejsza koszty w następnych miesiącach. Tabele stawek amortyzacyjnych stanowią załączniki do ustaw podatkowych. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych jest to załącznik do ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 104, poz. 1104 z późn. zm; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 202, poz. 1956). W przypadku podatku od osób prawnych tabela stanowi załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tabele te grupują środki trwałe ze względu na stawkę amortyzacji. Klasyfikacja ta jest jednak dość ogólna – ustawodawca odsyła do dokładnego podziału, jaki stanowi Klasyfikacja Środków Trwałych. Stanowi ona załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz.U. nr 112, poz. 1317 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 260, poz. 2589).
1 M. Pałka, Zakładowy plan kont od 2002 r. z komentarzem , Wrocław, Ekspert 2001.

Grzegorz MazurPolecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK