| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

• przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych (inwestycje w obcym środku trwałym zmierzają do ulepszenia cudzego środka trwałego, wykorzystywanego przez firmę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu),
• wybudowane na cudzym gruncie budynki i budowle,
• środki trwałe niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, przyjęte do używania (odpłatnego korzystania) na podstawie umowy leasingu, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych środków trwałych, jeżeli umowa ta zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.
Okres użytkowania może więc być krótszy od fizycznej użyteczności środka trwałego wskutek szybkiego postępu technicznego czy technologicznego powodujących jego przestarzałość i zużycie, a także z powodu zamiaru sprzedaży środka trwałego w związku z jego przejściową przydatnością, np. do wykonania jednorazowego zamówienia. Przepisy podatkowe pozwalają nie zaliczać do środków trwałych składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł.
Przepisy podatkowe zaliczają do środków trwałych również inwestycje w obcych środkach trwałych, jeżeli zostały przyjęte do używania.
Obowiązującym od 1 stycznia 2000 r. wykazem środków trwałych dla celów ewidencji, dokumentacji i sprawozdawczości jest Klasyfikacja Środków Trwałych. Wyróżnia ona 10 grup środków trwałych (od 0 do 9):
0 – grunty,
1 – budynki i lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego,
2 – obiekty inżynierii lądowej i wodnej,
3 – kotły i maszyny energetyczne,
4 – maszyny, urządzenia, aparaty ogólnego zastosowania,
5 – specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty,
6 – urządzenia techniczne,
7 – środki transportu,
8 – narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie,
9 – inwentarz żywy.
ZAPAMIĘTAJ
Podatnik ma obowiązek wprowadzenia danych składników majątkowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.
PRZYKŁAD
Samo ogrodzenie budynku nie jest samodzielną budowlą (a jedynie obiektem pomocniczym obsługującym dany budynek), nie jest środkiem trwałym. A zatem nakłady poniesione na budowę ogrodzenia należy traktować jako inwestycję związaną z ulepszeniem. Tym samym wydatki na budowę ogrodzenia zwiększają wartość budynku, który został ogrodzony i automatycznie podnoszą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK