| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

– produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz
– techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz
– z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty tych prac zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.
PRZYKŁAD
Pracownicy firmy KARA napisali dla potrzeb firmy program finansowo-księgowy. Jednak program komputerowy w tej sytuacji nie może stanowić wartości niematerialnej i prawnej, ponieważ jednym z warunków, który musi być spełniony, aby zaliczyć składnik majątku do wartości niematerialnych i prawnych, jest nabycie tych wartości, a nie ma mowy o wytworzeniu ich we własnym zakresie.
Wartości niematerialne i prawne w przepisach księgowych
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, przez wartości niematerialne i prawne rozumie się nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, a w szczególności:
• autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,
• prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,
• know-how.
W przypadku wartości niematerialnych i prawnych oddanych do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, wartości niematerialne i prawne zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy. Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się również nabytą wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych.
Ewidencja księgowa wartości niematerialnych i prawnych
Wartości niematerialne i prawne księguje się na koncie 020 „Wartości niematerialne i prawne”. W zależności od rodzajów i ilości występujących w jednostce tytułów wartości niematerialnych i prawnych, jednostka ma do wyboru dwa rozwiązania.
Po pierwsze, może prowadzić jedno wspólne konto syntetyczne 020, a dane niezbędne do sporządzenia bilansu grupować w ewidencji analitycznej do konta 020. Przyjmując to rozwiązanie jednostka powinna w ramach ewidencji analitycznej do tego konta zapewnić:
• takie ugrupowanie wartości niematerialnych i prawnych, które niezbędne jest do sporządzenia bilansu,

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK