| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

PRZYKŁAD
Zestaw komputerowy kosztował 4000 zł netto, jego instalacja i montaż 200 zł. Do ustalenia wartości początkowej takiego zestawu należy przyjąć kwotę 4200 zł, co oznacza, że należy w miesiącu przekazania do użytkowania ująć go w ewidencji środków trwałych.
Do wyceny wartości niematerialnych i prawnych oraz sposobów dokonywania od nich odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące środków trwałych (art. 31 ust. 2 i art. 32 ust. 1–4 i ust. 6 ustawy o rachunkowości). Jeśli zaś chodzi o koszty zakończonych prac rozwojowych prowadzonych przez jednostkę na własne potrzeby, to koszty poniesione jeszcze przed podjęciem produkcji lub zastosowaniem technologii można zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli spełniają następujące wymagania:
• produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone,
• techniczna przydatność produktu lub technologii została stwierdzona i odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie jednostka podjęła decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii,
• koszty prac rozwojowych zostaną pokryte, według przewidywań, przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.
Ulepszenie i remont
Wiele problemów w praktyce nasuwa prawidłowe zaklasyfikowanie wydatków na używane już środki trwałe, tzn. czy wydatki mają charakter wydatków remontowych czy też wydatków powodujących ulepszenie środka trwałego.
W przypadku remontu wydatki traktowane są jak nakłady zwiększające koszty bezpośrednio. Natomiast wydatki powodujące ulepszenie środka trwałego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero poprzez odpisy amortyzacyjne.
Remont wiąże się z odtworzeniem (przywróceniem) pierwotnego stanu technicznego lub użytkowego maszyny, urządzenia czy też innego środka trwałego. Remont stanowi również częściowy bądź całkowity montaż, demontaż, naprawę lub wymianę części wymiennych, zużywających się w procesie produkcyjnym. Wydatki na remont mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, pod warunkiem że efektem wykonanych prac nie jest zwiększenie wartości technicznej, użytkowej, a w konsekwencji wartości początkowej środka trwałego, stanowiącej podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Istotną cechą remontu jest to, że następuje on w toku eksploatacji środka trwałego przez podatnika i jest wynikiem tej eksploatacji (zużycia).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK