| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

PRZYKŁAD
Zestaw komputerowy kosztował 4000 zł netto, jego instalacja i montaż 200 zł. Do ustalenia wartości początkowej takiego zestawu należy przyjąć kwotę 4200 zł, co oznacza, że należy w miesiącu przekazania do użytkowania ująć go w ewidencji środków trwałych.
Do wyceny wartości niematerialnych i prawnych oraz sposobów dokonywania od nich odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące środków trwałych (art. 31 ust. 2 i art. 32 ust. 1–4 i ust. 6 ustawy o rachunkowości). Jeśli zaś chodzi o koszty zakończonych prac rozwojowych prowadzonych przez jednostkę na własne potrzeby, to koszty poniesione jeszcze przed podjęciem produkcji lub zastosowaniem technologii można zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli spełniają następujące wymagania:
• produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone,
• techniczna przydatność produktu lub technologii została stwierdzona i odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie jednostka podjęła decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii,
• koszty prac rozwojowych zostaną pokryte, według przewidywań, przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.
Ulepszenie i remont
Wiele problemów w praktyce nasuwa prawidłowe zaklasyfikowanie wydatków na używane już środki trwałe, tzn. czy wydatki mają charakter wydatków remontowych czy też wydatków powodujących ulepszenie środka trwałego.
W przypadku remontu wydatki traktowane są jak nakłady zwiększające koszty bezpośrednio. Natomiast wydatki powodujące ulepszenie środka trwałego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero poprzez odpisy amortyzacyjne.
Remont wiąże się z odtworzeniem (przywróceniem) pierwotnego stanu technicznego lub użytkowego maszyny, urządzenia czy też innego środka trwałego. Remont stanowi również częściowy bądź całkowity montaż, demontaż, naprawę lub wymianę części wymiennych, zużywających się w procesie produkcyjnym. Wydatki na remont mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, pod warunkiem że efektem wykonanych prac nie jest zwiększenie wartości technicznej, użytkowej, a w konsekwencji wartości początkowej środka trwałego, stanowiącej podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Istotną cechą remontu jest to, że następuje on w toku eksploatacji środka trwałego przez podatnika i jest wynikiem tej eksploatacji (zużycia).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK