| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak i kiedy wystawiać faktury

Jak i kiedy wystawiać faktury

Korekta faktury
Faktura jedynie sporządzona, a  nie wystawiona, tzn. niewprowadzona do obrotu prawnego, nie rodzi obowiązku podatkowego w VAT. Błędy w treści faktur usuwa się poprzez wystawienie faktury korygującej lub noty korygującej, w zależności od rodzaju stwierdzonego uchybienia.
ZAPAMIĘTAJ
Wystawienie faktury oznacza wprowadzenie do obrotu prawnego, tj. sporządzenie dokumentu i jego przekazanie innemu podmiotowi.
Ponieważ przepisy nie wskazują sposobu, w jaki powinno być dokonywane potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez kontrahenta, przyjmuje się, że może to być własnoręczne potwierdzenie odbioru na kopii tej faktury, przesłanie korekty wraz z kopią do kontrahenta i zwrotne odesłanie podpisanej kopii wystawcy, odrębne oświadczenie odbiorcy o otrzymaniu faktury korygującej lub przesłanie faktury za zwrotnym potwierdzeniem odbioru przez kontrahenta, z którego jednak powinno wynikać, co było przedmiotem przesyłki.
Zdaniem Sądu Najwyższego, faktura wraz z podatkiem, która nie dokumentuje rzeczywistej sprzedaży, nie może być korygowana jakąkolwiek fakturą legalnego obrotu. W takim przypadku nie ma potrzeby wystawiania faktury korygującej, gdyż faktura niedokumentująca rzeczywistej sprzedaży jest bezskuteczna prawnie i w związku z tym nie może wywołać żadnych skutków podatkowych u jej wystawcy ani odbiorcy.
Jeśli podatnik nie zgadza się z kwotami określonymi w otrzymanych od kontrahentów fakturach, nie powinien im tych faktur odsyłać. Podatnik powinien odliczyć podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur, a następnie żądać od kontrahentów wystawienia faktur korygujących, które będą podstawą do skorygowania zobowiązania podatkowego (wyrok NSA z 31 lipca 2003 r., sygn. akt III SA 936/02, M. Podat. z 2003 r. nr 9, poz. 3).
Anulowanie faktury
Pomimo że przepisy podatkowe nie przewidują możliwości wystawienia faktury korygującej, przyjmuje się, że w przypadku omyłkowego wystawienia faktury podatnik ma prawo do wycofania takiej faktury z obrotu gospodarczego poprzez jej anulowanie. Możliwość taka dotyczy wyłącznie tych faktur, które nie zostały wprowadzone przez podatnika do obrotu prawnego, np. poprzez doręczenie ich kontrahentom. Anulowania faktury można dokonać poprzez zamieszczenie na dokumencie adnotacji uniemożliwiających wtórne wydanie oraz zalecające pozostawienie anulowanej faktury w aktach.
ZAPAMIĘTAJ
W przypadku faktur wprowadzonych do obrotu, nie ma możliwości ich anulowania i pozostaje jedynie możliwość dokonywania korekt na zasadach określonych przepisami.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK