| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak i kiedy wystawiać faktury

Jak i kiedy wystawiać faktury

Nota korygująca
Noty korygujące wystawia się wyłącznie w przypadku błędów w fakturach dotyczących jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą, nabywcą lub oznaczeniem towaru czy usługi. Oznacza to możliwość korygowania pomyłek w sposobie określenia kontrahentów (nazwie, adresie lub numerze identyfikacyjnym itp.). W tym trybie mogą być prostowane pomyłki dotyczące konkretnego podatnika.
Nie można natomiast w drodze wystawienia noty korygującej zmienić wykazanego na fakturze podmiotu z jednego istniejącego realnie na drugi mający również swój byt cywilnoprawny i podatkowy (wyrok NSA z 27 października 1999 r., sygn. akt III SA 7685/98; niepublikowany). Z taką sytuacją mielibyśmy do czynienia przy wystawieniu faktury na oznaczonego nabywcę i zmianie danych pierwotnego nabywcy przez wskazanie jako nabywcy kolejnego podmiotu poprzez notę korygującą, podczas gdy notą korygującą nie można zmienić nabywcy, a jedynie informacje związane z nabywcą.
Duplikaty faktur
Zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie zasad wystawiania faktur, duplikat faktury może być wystawiony, jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz DUPLIKAT oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.
ZAPAMIĘTAJ
Zasady dotyczące wystawiania duplikatów faktur stosuje się odpowiednio do not korygujących.
Uchybienia szczególne
Jeżeli sprzedawca nie dysponuje kopiami faktur potwierdzającymi wykonanie transakcji oraz nie ujął ich w deklaracjach składanych dla potrzeb VAT, nabywcy towarów i usług nie przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z oryginałów faktur VAT będących w jego posiadaniu. Bez znaczenia jest przy tym okoliczność, że nabywca towaru otrzymał i zapłacił sprzedawcy cenę wraz z VAT.
Faktura wystawiona przez pomiot nieistniejący lub niezarejestrowany
Zasadą jest, że w przypadku faktur, faktur korygujących lub ich duplikatów wystawionych przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących, dokumenty te – niezależnie od swej poprawności formalnej – nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego, zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Regulacja ta służy zapobieganiu odliczania podatku z transakcji fikcyjnych, przy czym chodzi o sytuacje, gdy podmiot wystawiający fakturę nie istniał w ogóle, a nie zaprzestał prowadzenia działalności po wystawieniu faktury.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »