| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak i kiedy wystawiać faktury

Jak i kiedy wystawiać faktury

Nota korygująca
Noty korygujące wystawia się wyłącznie w przypadku błędów w fakturach dotyczących jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą, nabywcą lub oznaczeniem towaru czy usługi. Oznacza to możliwość korygowania pomyłek w sposobie określenia kontrahentów (nazwie, adresie lub numerze identyfikacyjnym itp.). W tym trybie mogą być prostowane pomyłki dotyczące konkretnego podatnika.
Nie można natomiast w drodze wystawienia noty korygującej zmienić wykazanego na fakturze podmiotu z jednego istniejącego realnie na drugi mający również swój byt cywilnoprawny i podatkowy (wyrok NSA z 27 października 1999 r., sygn. akt III SA 7685/98; niepublikowany). Z taką sytuacją mielibyśmy do czynienia przy wystawieniu faktury na oznaczonego nabywcę i zmianie danych pierwotnego nabywcy przez wskazanie jako nabywcy kolejnego podmiotu poprzez notę korygującą, podczas gdy notą korygującą nie można zmienić nabywcy, a jedynie informacje związane z nabywcą.
Duplikaty faktur
Zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie zasad wystawiania faktur, duplikat faktury może być wystawiony, jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz DUPLIKAT oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.
ZAPAMIĘTAJ
Zasady dotyczące wystawiania duplikatów faktur stosuje się odpowiednio do not korygujących.
Uchybienia szczególne
Jeżeli sprzedawca nie dysponuje kopiami faktur potwierdzającymi wykonanie transakcji oraz nie ujął ich w deklaracjach składanych dla potrzeb VAT, nabywcy towarów i usług nie przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z oryginałów faktur VAT będących w jego posiadaniu. Bez znaczenia jest przy tym okoliczność, że nabywca towaru otrzymał i zapłacił sprzedawcy cenę wraz z VAT.
Faktura wystawiona przez pomiot nieistniejący lub niezarejestrowany
Zasadą jest, że w przypadku faktur, faktur korygujących lub ich duplikatów wystawionych przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących, dokumenty te – niezależnie od swej poprawności formalnej – nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego, zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Regulacja ta służy zapobieganiu odliczania podatku z transakcji fikcyjnych, przy czym chodzi o sytuacje, gdy podmiot wystawiający fakturę nie istniał w ogóle, a nie zaprzestał prowadzenia działalności po wystawieniu faktury.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK