| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak i kiedy wystawiać faktury

Jak i kiedy wystawiać faktury

Faktura wystawiona po terminie
Faktury wystawione po terminie, w jakim przepisy nakazują dokumentowanie w tej formie dokonania czynności, wywołują skutki odmienne dla nabywcy i dostawcy. Jeżeli dostawca wystawia fakturę po powstaniu obowiązku podatkowego, ale z przekroczeniem terminów do sporządzenia tego dokumentu, dochodzi do zaniżenia podatku należnego za okres, w którym faktura powinna być zaewidencjonowana. Nabywca nie ponosi negatywnych konsekwencji przekroczenia terminu do wystawienia faktury, gdyż dla jego uprawnień do odliczenia podatku znaczenie ma data otrzymania, a nie wystawienia faktury. Błąd taki można też zniwelować notą korygującą.
Wystawienie więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą czynność
W przypadku wystawienia więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą sprzedaż towarów lub usług, faktury takie nie stanowią podstawy do odliczenia wynikającego z nich podatku, zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. W niektórych sytuacjach będzie można zniwelować niekorzystne skutki większej liczby faktur poprzez wystawienie faktury korygującej, na przykład gdy doszło do omyłkowego wystawienia dwóch faktur na tę samą sprzedaż, a kontrahent odsyła dodatkową fakturę, księgując w swym wewnętrznym systemie rozliczeniowym tylko pierwszą z otrzymanych faktur.
Faktury dokumentujące czynności nieważne lub czynności, które nie zostały dokonane
W przypadku faktur dokumentujących czynności nieważne, według przepisów prawa cywilnego, przyjmuje się, że prawo podatnika do odliczenia wynikającego z nich podatku nie doznaje ograniczenia, z wyjątkiem przypadków, gdy nieważność czynności wynika z jej pozorności. Czynności pozorne mieszczą się w podatkowej kategorii czynności, które nie zostały dokonane, a te nie stanowią podstawy do obniżenia, zwrotu podatku lub zwrotu jego różnicy. Wynika to z zasady, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi bądź wystawienia faktury. Jeśli czynności w ogóle nie zostały dokonane, obowiązek podatkowy nie powstaje, podobnie jak uprawnienie do odliczenia podatku.
Halina Kwiatkowska
Partner Zarządzający w Kancelarii Chałas i Wspólnicy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK