| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak i kiedy wystawiać faktury

Jak i kiedy wystawiać faktury

Faktura wystawiona po terminie
Faktury wystawione po terminie, w jakim przepisy nakazują dokumentowanie w tej formie dokonania czynności, wywołują skutki odmienne dla nabywcy i dostawcy. Jeżeli dostawca wystawia fakturę po powstaniu obowiązku podatkowego, ale z przekroczeniem terminów do sporządzenia tego dokumentu, dochodzi do zaniżenia podatku należnego za okres, w którym faktura powinna być zaewidencjonowana. Nabywca nie ponosi negatywnych konsekwencji przekroczenia terminu do wystawienia faktury, gdyż dla jego uprawnień do odliczenia podatku znaczenie ma data otrzymania, a nie wystawienia faktury. Błąd taki można też zniwelować notą korygującą.
Wystawienie więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą czynność
W przypadku wystawienia więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą sprzedaż towarów lub usług, faktury takie nie stanowią podstawy do odliczenia wynikającego z nich podatku, zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. W niektórych sytuacjach będzie można zniwelować niekorzystne skutki większej liczby faktur poprzez wystawienie faktury korygującej, na przykład gdy doszło do omyłkowego wystawienia dwóch faktur na tę samą sprzedaż, a kontrahent odsyła dodatkową fakturę, księgując w swym wewnętrznym systemie rozliczeniowym tylko pierwszą z otrzymanych faktur.
Faktury dokumentujące czynności nieważne lub czynności, które nie zostały dokonane
W przypadku faktur dokumentujących czynności nieważne, według przepisów prawa cywilnego, przyjmuje się, że prawo podatnika do odliczenia wynikającego z nich podatku nie doznaje ograniczenia, z wyjątkiem przypadków, gdy nieważność czynności wynika z jej pozorności. Czynności pozorne mieszczą się w podatkowej kategorii czynności, które nie zostały dokonane, a te nie stanowią podstawy do obniżenia, zwrotu podatku lub zwrotu jego różnicy. Wynika to z zasady, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi bądź wystawienia faktury. Jeśli czynności w ogóle nie zostały dokonane, obowiązek podatkowy nie powstaje, podobnie jak uprawnienie do odliczenia podatku.
Halina Kwiatkowska
Partner Zarządzający w Kancelarii Chałas i Wspólnicy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK